king opgedragen strook aftuurt. Zij wisselen elkaar om het half uur af terwijl de dubbelpost in zijn geheel overdag om de 6 uren wordt afgelost. Bij de laatste aflossing, welke m.h.o. op een be hoorlijke overgave 1 uur voor het invallen der duisternis plaats heeft, wordt de N dubbelpost tot 4 man (waaronder 1 brig, of kpl.) versterkt en wordt de Z dubbelpost vervangen door de km. gp. De dubbelposten worden zoodoende als het ware kleine wach ten zij worden zoodra het duister is 50 a 100 m verplaatst, ten einde een vijand, die de plaats van den dubbelpost overdag heeft onderkend, bij een eventueele poging tot overrompeling te mis leiden- Ingaande de duisternis vangen de versterkte dubbelpost en de km. gp. een geregelden patrouillegang aan, te weten met 1 man langs den dijk tot halverwege den linker nevenpost en door een anderen man langs den dijk tot halverwege den rechter nevenpost. Bij de standplaats van den versterkten dubbelpost in het N staat een 1 man op den uitkijk. Gedurende maanlicht is zijn uitzicht nog vrij goed en kan hij de river over een lengte van ongeveer 300 m goed waarnemen, na maansondergang en vooral indien bovendien de lucht bewolkt is, wordt het uitzicht tot een tiental m terug gebracht en is groote oplettendheid ge boden de patrouillegang komt dan bijzonder tot zijn recht, terwijl het woord en herkenningsteeken en een geïmproviseerde pagger de manschappen der wachten en posten vrijwaren tegen overrompeling. Bij den door een km. gp. vervangen Z dubbelpost wordt gedurende de duisternis een zelfde werkwijze gevolgd, met dien verstande echter, dat bovendien de km. in ZW richting voor flankeerend vuur over de rivier in strook y is opgesteld en 1 man bij het wapen rust. 363

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 95