gewijzigd, veranderen alle schuilnamen (en oproepseinen)Het spreekt vanzelf, dat een zoodanige ingrijpende wijziging eenige stagnatie zal meebrengen, en dat een algeheele wijziging slechts zal plaats vinden, indien daartoe door de omstandigheden aan leiding bestaat. Waar voorts slechts één schema voor het geheele Leger bestaat, is het duidelijk, dat niemand anders dan de Commandant van het Leger dit schema kan wijzigen- punt 31 (b). Het kan echter voorkomen, dat een Divisie- of een Regimentscommandant de schuilnamen van zijn onderheb bende korpsen of onderdeelen wenscht te veranderen. Dit kan hij uitvoeren zonder het schema aan te tasten, door wijziging in de verdeeling der te zijner beschikking gestelde combinaties (dia gonalen) Wat het voorbeeld bij Bijlage I betreft, behoeven we de eerste alinea daarvan momenteel niet te behandelen dit is nl. een aan gelegenheid, welke t.g.t. in het verbindingsvoorschrift zal moeten worden uitgewerkt. De Commandant, die zooals in het bedoelde voorbeeld is ver ondersteld de beschikking over diagonaal 16 heeft gekregen, beschikt dus over 16 combinaties, en hij wijst nu elk zijner o.h. radiostations één combinatie hiervan toe; voor de verbinding met het Veldleger is hij aangewezen op het oproepsein WV (d.i. dus een der 4 combinaties van de diagonaal 4, welke t.b. van het Veld leger waren gehouden). Het zal vaak voorkomen, dat de toegewezen diagonaal (c.q. diagonalen) méér combinaties bevat(ten) dan er zich radiostations bij het betreffende Korps (onderdeel) bevindendit moet echter als een welkom voordeel worden beschouwd, omdat daardoor de noodige variatie in de benoeming van de radiostations van dat Korps (onderdeel) kan worden gebracht. Zoo eenigszins mogelijk moet er zelfs naar worden gestreefd, om steeds méér combinaties te verschaffen verkrijgen) dan er radiostations zijn- Tenslotte wijs ik nog op de aanteekening aan den voet van Bijlage I. Hoofdstuk IV. punt 34. Dit punt werd in de gedeelten I en II reeds onder de loupe genomen. Daarbij wees ik reeds op de geringe waarde welke ik hecht aan een keuze tusschen codegroepen, welke in den code in elkanders onmiddellijke nabijheid liggen en daardoor twee van de drie letters met elkander gemeen hebben, zoodat er aan dit punt weinig meer valt toe te voegen. 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 97