En mocht FRIEDRICH in 1757 al meenen, dat de groep Leh- wald een afzonderlijk leger was en geen bepaalde „Detachirung", dan heeft hij daarover later toch zuiverder geoordeeld: Ik wil er hier nog even op wijzen hoe merkwaardig het is, dat ook in 1914 de Keizer niet heeft kunnen besluiten om de pro vincie Ostpreuszen tijdelijk prijs te geven aan een inval, ten bate van het ééne groote doelde vernietigingsslag in Frankrijk Ondanks de sprekende feiten uit de eigen krijgsgeschiedenis en ondanks de duidelijke vermaningen van FRIEDRICH en later van VON SCHLIEFFEN In Wien geloofde men, dat FRIEDRICH onder den indruk van zijn vele en overmachtige vijanden zich tot de verdediging zou bepalen en besloot men om zelf ten aanval te gaan. Alleen vond men het nog wat vroeg en wilde men de bondgenooten wat dich terbij laten komen. En zoo lagen einde Maart de Oostenrijksche troepen nog verspreid in hun kwartieren over een uitgestrektheid van 300 X 100 km.Nadasdy met 15.000 man in Olmütz, Serbel- loni met 27.000 man bij Königsgratz, Königsegg met 23.000 man bij Reichenberg, Browne met 39.000 man bij Budin en Aremberg rnet 24.000 man bij Eger, toen van 18 tot 22 April 112.500 Pruisen voorwaarts gingen en van 4 zijden Bohemen binnenvielen Schwe- rin met 34.000 man van Schweidnitz, Bevern met 20.000 man over Reichenberg, de Koning met 39.500 man van Dresden en Moritz von Anhalt met 19.000 man van Chemnitz. Na eenige detailgevechten tusschen de oprukkende en de terug trekkende groepen vereenigden de Pruisische legers zich ten N. en NW. van Prag, waar Prinz KARL met 61000 Oostenrijkers de Pruisen opwachtte in een sterke stelling Oost van Prag, front N. FRIEDRICH besloot deze stelling als volgt aan te vallen Keith met 32000 man sluit Prag af op den li. oever van de Mol- dau en trekt zelf met 24000 man op 5 Mei N. van Prag over de 279 „Wann Ihr offensive agiret, so detachiret niemahls „Ein defensiver Krieg leitet natürlicher Weise zum detachiren. „Kleine Geister wollen alles conserviren, vernünfftige Leute aber sehen „nur auf die Haupt-Sache, Sie suchen die grossen Coups zu pariren, „und leiden ein kleines Uebel, um ein grösseres zu evitiren; Wer alles „conserviren will, der conserviret nichts. Das essentielleste Stück „woran man sich also zu attachiren hat, ist die feindliche Armee, „deren wahre Absichten man errathen und sich solchen mit allen „Krafften entgegen setzen musz." „Mithin musz man alsdann den Feind eine Provinz sacrificiren, „indessen aber mit der ganzen Force denen anderen zu Leibe gehen, „sie zu einer Bataille obligireii, und seine auszersten Krafte anwen- „den, um solche überm Haufen zu werfen." Schlieffen, a.b., blz. 47.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 9