516 (5) De bedoeling dezer actieve immunisatie is n.l. den militair in den loop van eenige jaren eene zóódanige dynamische antitoxische immuniteit tegen tetanus te schenken, dat de thans bij verwondingen gebruikelijke pas sieve immuniseering niet meer noodig is, doch als regel volstaan zal kunnen worden met eene injectie van 1 c.c. anatoxine, waardoor de reeds aanwezige immuniteit maximaal wordt opgevoerd. (6) Kan de serumprophylaxe bij die maximaal geïmmuniseerde personen dus gemist worden, de strenge toepassing der wondprophylaxis zal uiteraard onverminderd van kracht blijven. (7) Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat voorloopig dezelfde indicaties voor serumtoediening bij verwondingen moeten blijven gelden als vroeger, in verband waarmede nogeens de aandacht gevestigd wordt op de laatste alinea van dz. rondschrijven No. 40/VI ddo. 24 December 1934. (8) Eerst nader onderzoek zal kunnen uitmaken wanneer althans bij een gedeelte onzer militairen het sub (5) vermelde zoude kunnen worden toegepast. De te volgen gedragslijn zal dan nader worden vastgesteld." Militair Geneeskundig Tijdschrift, 24e jaargang, No. 2. Januari 1935. „Over spontaanfracturen van middelvoetsbeentfes" door W. F. H. Brunet de Rochebrune, Officier v. Gezondheid 2e kl. Deze onder vele namen (Militarfusz, Fuszgeschwulst, ziekte van Deutsch- lander, syndesmitis metatarsae, marching fracture) bekend zijnde aandoe ning, die vroeger dus niet altijd onder de fracturen werd gerangschikt, werd voor het eerst als zoodanig beschreven door Schulte. De oorzaak van deze fracturen is echter niet met zekerheid uit te maken. Vermoeienis der voet- spieren speelt een rol en men meent, dat als de voetspieren het opgeven, de beenderen te zwaar belast worden en dan kunnen breken. Het eerste middelvoetsbeen, dat zeer sterk ontwikkeld is, fractureert nooit. Het 2e, 3e en 4e os metatarsale, die bij het loopen vnl belast worden, hebben de meeste kans om te breken. De diagnose fractuur is niet altijd gemakkelijk te stellen. Het röntgenbeeld kan volkomen normaal zijn. In het Militair Hospitaal te Utrecht werden in de laatste 2 jaren 65 gevallen waargenomen. Het oogen- blik, dat het middelvoetsbeen breekt wordt veelal op de minuut af aange geven. Bij een typisch geval vindt men een min of meer scherp omschreven zwelling op den voetrug, soms met een roode verkleuring van de huid. Er bestaat pijn bij druk in lengterichting, soms ook bij tractie aan den teen. Een of meer verschijnselen kunnen ontbreken, maar druk op de fractuur plaats of asdrukpijn is vrijwel altijd aanwezig. Pijnen treden meest alleen op bij rondloopen, niet bij liggen. Zooals reeds gezegd kan de röntgenfoto aanvankelijk negatief zijn; in andere gevallen vindt men een onderbreking of onregelmatigheid aan de corticalis of wel een duidelijk fractuurlijntje door het bot heen. Soms geeft een foto door de callusvorming eerst na eenige weken bevestiging van de diagnose. Gewoonlijk kan men na 14 dagen callusvorming op de foto verwachten. De foto's vervaardigd na 4 weken toonen alle callus. Ziet men callus op de foto, dan is deze gewoonlijk ook te voelen. De dikte van de middel voetsbeentjes II tot en met IV wisselt onderling en merkwaardig is, dat vaak juist het dikste os metatarsale gebroken is. Men treft de fractuur meestal aan op het proximale of distale deel van een os metatarsale (door de foramina nutricia op deze plaatsen?). De behandeling bestaat uit bedrust gedurende een viertal weken, massage en voetbaden. Na de rustperiode wordt begonnen met één uur opstaan en gaandeweg tot verdere mobilisatie. Na 6 weken marcheeren de patiënten weer mee.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 108