517 Vermelding verdient nog, dat het voorgekomen is, dat men de callus heeft aangezien voor tumorweefsel (sarcoom) en daarvoor tot exarticulatie van een os metatarsale met de bijbehoorende teen was overgegaan! In een artikel „Ideeën aangaande chirurgische hulpverleening te velde" van den Res. Dir. Officier v. Gezondheid Dr. J. C. C. M. Stuyt worden enkele lezenswaardige beschouwingen gegeven over de groote moeilijkheden, die zich in het algemeen en in het bijzonder in Nederland in geval van oorlog zullen voordoen bij het streven chirurgische hulp zoo snel mogelijk te ver- leenen. Schrijver wijst er op, dat bij de huidige organisatie en uitrusting van den Geneeskundigen Dienst der Ned. Landmacht in zeer veel gevallen de afdoende chirurgische hulp te laat zal komen in verband met de fatale termijn voor de gewonden. Sinds 1925 heeft schrijver een betere organisatie voor chirurgische hulpverleening bepleit door het inrichten van z.g. vliegende chirurgische colonnes, bestaande uit een rijdende operatiekamer met auto- tractie en een volgauto voor eigen personeel, voorraad en het transport van patiënten. Er volgt dan een uitvoerige beschrijving van een dergelijke inrichting, zooals schrijver die zich voorstelt. Deze chirurgische eenheden zouden in de hand moeten zijn van den C. V., die dezelve doet dirigeeren, daar waar zij noodig zijn. Op een ingerichte Hd. V. kunnen meerdere tewerk worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat een goed ingericht ziekenhuis te verkiezen is, maar een patiënt met een buikschot, die te laat aankomt, heeft geen enkele kans meer, al komt hij in de best ingerichte kliniek ter wereld. Door den Heer van Os te Doorn, bouwer van de bekende ambulance auto's werd van het ontwerp van den schrijver een deskundige teekening gemaakt. Intusschen is blijkbaar de operatie-auto van den M. G. D. h. t. 1. den schrijver niet bekend. In het maandschrift „Luchtgevaarle jaargang No. 12 van 15 December 1934 geeft Dr. H. Peeters een beschouwing over „De bacteriologische oor log". Bacteriën hebben altijd een rol van beteekenis in oorlogen gespeeld. Zoo is uit de Napoleontische oorlogen bekend, dat voor Dantzig ongeveer 1/3 der troepen slachtoffer van besmettelijke ziekten werd. De belegering van Zaragossa in Spanje eischte 42.000 offers aan typhus en andere besmette lijke ziekten. In het Duitsche leger bedroeg in 1870/71 het aantal typhusge- vallen 73.400 met 8787 sterfgevallen. Ook tal van niet-combattanten vielen aan de besmettelijke ziekten ten offer, vooral ook door het huiswaarts kee- rende leger, waaronder zich tal van ziektekiemdragers en lichtzieken be vonden. Tegenwoordig bestaan voor een aantal ziekten methoden om personen on vatbaar te maken. Tegen andere besmettelijke ziekten moeten bepaalde beschermingsmaatregelen worden genomen (b.v. vlektyphusbestrijding be- teekent systematische kleerluizenbestrijding). Om den bacteriologischen oorlog naar zijn werkelijke waarde te schatten dient te worden nagegaan aan welke eischen het „bacteriologische wapen" zou moeten voldoen. Deze zijn 1. De ziektekiem moet gemakkelijk en op ieder gewenscht oogenblik in groote hoeveelheid en van voldoende virulentie ter beschikking zijn. 2. De daardoor veroorzaakte ziekte moet plotseling een groot aantal gevallen veroorzaken, zoodat het getroffen leger daardoor ernstig benadeeld wordt, of wel de ziekte moet zoo ernstig zijn, dat schrik en ontsteltenis in de gelederen worden teweeggebracht. 3. De ziekte moet niet gemakkelijk te herkennen zijn, zoodat niet tijdig maatregelen kunnen worden getroffen ter voorkoming. 4. De geneeskundigen van het leger, dat dit wapen gebruikt, moeten over een methode van onvatbaarmaking of bescherming beschikken, die bij de artsen van den tegenstander onbekend is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 109