Inleiding. Als amusementsmiddel heeft de film in minder dan veertig jaren tijds de geheele wereld stormenderhand veroverd. De huidige filmproductie is enorm 1). Paramount, Metro-Goldwyn, Ufa e.a. genieten een wereldreputatie. Filmactrices en filmacteurs hebben grootere bekendheid dan geleerden en groote mannen van dezen tijd. Oorspronkelijk in handen van enkele exploitanten in Frankrijk en later ook in Amerika, is tijdens de oorlogsjaren de filmindustrie in vele landen in en buiten Europa ter hand genomen en thans alom verbreid. Het aantal bioscoopbezoekers bedroeg enkele jaren geleden naar schatting niet minder dan gemiddeld tien millioen per dag! 2) De film zelve heeft zich in haar steeds meer vervolmaakten vorm van aanmaak en reproductie een algemeene en blijvende belangstelling weten te verzekeren. Naast het bevredigen van het vermaak en afleiding zoekend publiek, komt in den inhoud van een deel der films meer en meer het streven tot uiting om de film mede voor andere en betere doeleinden aan te wenden. Naast de film, die in eerste instantie beoogt vermaak te schenken en spanningen te wekken, kent men de film, die als voornaamste doel nastreeft 's menschen kennis en weten te verhoogen: „de cultureele film". Het gebied van de cultureele film is onbegrensd. Zij beweegt zich op het terrein van de historie, van kunst en wetenschappen, van landbouw en industrie, kortom van beschaving en ontwik keling, van opvoeding en opleiding. Voor een koloniaal gebied als Nederlandsch-Indië heeft o.i. de cultureele film een bijzondere beteekenis. De film in het algemeen toch vormt een bijzonder krachtig middel om de massa te bereiken en om de massa snel te bereiken. Op practische wijze door de overheid gehanteerd, vormt de cultureele film een uitstekend middel om de belangstelling van de bevolking te wekken en te winnen voor alle vraagstukken, welke van overheidswege noodig of wenschelijk worden geacht. Op juiste wijze gehanteerd is de cultureele film een krachtig middel ten behoeve van het eerste en voornaamste doel van ons koloniaal bewind, het opvoeden van een millioenenbevolking tot een economisch en politiek krachtig deel van de wereldbevolking. Op juiste wijze gehanteerd vormt J) Filmproductie in 1933: Vereenigde Staten: 510 films; Engeland: 190; Duitschland: 145; Frankrijk: 140; andere landen van Europa: 175; Japan: 750; Eng. Indië: 76; China: 60; andere niet-Europeesche landen54 totaal 2100 films. De aantallen betreffen groote speelfilms. 2) Aantal bioscopen in 1933 60347, waarvan 41822 met geluidsfilminstal latie. Europa 27643; Ver: St: 19000; Canada: 1100; Midden en Zuid-Amerika: 5270; Afrika en de Levent: 645; het Verre Oosten (Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, China en Indië): 4.639. 420

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 12