deel van het onderwijs en derhalve worden ingeleid en toegelicht door den leeraar in het vak, waarop de film betrekking heeft. Deze eischen hebben evenwel verstrekkende consequenties Wil men de film vertoonen in nauw verband met de theoretische behandeling van het onderwerp, zoo dient men op het gewenschte moment de film tot zijn beschikking te hebben, m.a.w. het is gewenscht over afdrukken te beschikken van de films, die gere geld bij het onderwijs worden vertoond. Daarnaast treedt de wenschelijkheid naar voren om over een eigen bioscooplokaal te beschikken. Verschillende H.B.S.-en en gymnasia bezitten dan ook heden ten dage een eigen filmarchief, een filmotheek, ten behoeve van het onderwijs aan de inrichting, terwijl in het gebouw een lokaliteit is ingericht voor filmprojectie Ideaal is de toestand, wanneer enkele leslokalen zijn ingericht voor filmprojectie, zoodat onmiddellijk aansluitend op de theorie éven een filmpje kan worden vertoond. De bij het gebruik van onder wijsfilms opgedane ervaringen zijn voor de toepassing van militaire instructiefilms eveneens van groote beteekenis. Beide streven in hoofdzaken hetzelfde doel na; beide hebben met dezelfde moeilijkheden te kampen. Een hinderpaal, die meer speciaal de onderwijsfilm in den weg staat, is het verschil in waardeering van de zijde der leerkrachten over de wijze, waarop een bepaalde materie in beeld is gebracht. Door het ontbreken van een „unité de doctrine" spelen de per soonlijke opvattingen van den leeraar bij de behandeling van al lerlei vraagstukken een belangrijke rol. J) Aan deze moeilijkheid is alleen tegemoet te komen door den leeraar zelf de gewenschte toelichting in beeld te doen ontwerpen en samenstellen. Aan een inrichting van onderwijs zou dan behalve een filmzaal en een film archief ook, om een groot woord te gebruiken, een eigen film productiebedrijf verbonden moeten zijn 2) Het is wederom het amateurisme, die deze illusie van menige leerkracht, het toelichten van zijn lessen met enkele zelf ontwor pen films, voor verwezenlijking vatbaar heeft gemaakt. n. Film en filmprojectie. Voor een beter inzicht in de mogelijkheden, die de film als hulpmiddel bij de opleiding in het leger biedt, kan het van nut zijn thans eenige niet algemeene bekende wetenswaardigheden betref fende film en filmprojectie te doen volgen. J) Een onderwijsfilm is de weergave van de persoonlijke opvattingen van den ontwerper. Een militaire instructiefilm geeft de opvattingen van het Legerbestuur weer. Zie sub. III hierna „Hoe komt de instructiefilm tot stand 2) Sedert enkele jaren is dit systeem bij de Rotterdamsche schoolbios coop in beproeving. 425

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 17