groote nauwkeurigheid te analyseeren J). Op het oogenblik is de techniek zoo ver gevorderd, dat bij het gebruik van speciale opnametoestellen een honderdvoudige vertraging kan worden bereiktdit beteekent een opnamesnelheid van 2000 beeldjes per seconde! Voor analyse van snelle bewegingen, wordt ook zeer veel gebruik gemaakt van z.g. „teekenfilms" (cartes animées). (Slot volgt). 430 ORGAAN N. I. O. V. Het Februari-nummer opent met het artikel „Het Verre Oosten in 1934" van de hand van W. J. Lucardie, in welk artikel de Nederlandsch-Japansche handelsbesprekingen uitvoerig worden behandeld. Als volgend artikel treffen wij aan „De Maromac-Oan van Béloe", waarin kapitein H. Frenks doet uitkomen welk een belangrijke plaats de Maromac- Oan in de geschiedenis van Béloe heeft ingenomen, daarbij een uitvoerig overzicht gevend van de geschiedenis van Waihale, het uit een politiek oogpunt merkwaardigste van alle Béloesche rijkjes. Onder den titel „De Duitsche gaswolkaanval bij Yperen op den 22sten April 1915", geeft H. een vrije vertaling van een in de nummers 4 t/m 8 van „Gasschutz und Luftschutz" voorkomend artikel, dat den door de Duitschers op 22 April 1915 uitgevoerden gaswolkaanval tusschen Langemarck en Bix- schoote behandelt; genoemde datum is daarom zoo belangrijk in de geschie denis van de chemische oorlogsvoering, omdat toen voor het eerst de che mische strijdmiddelen met succes werden toegepast. In een kort voorwoord wordt door H. het doel en het wezen van den gaswolkaanval beschreven. In „Uit den Pioniertijd ter Atjeh's Noordkust in 1902-1903", geeft gen. maj. b/d A. Kruisheer een interessant overzicht van de gebeurtenissen, welke vooraf gingen aan den tijd toen Schr. als bivakcommandant van Boeloe Blang Ara optrad. Voorts verstrekt Lt. Kol. b/d D. K. Schrek eenige inlichtingen over de wijze waarop men hier te lande in het bezit van zijn pensioen komt, terwijl „Mededeelingen van het Hoofdbestuur", gegevens omtrent de nieuwe proef- uniformen en de gebruikelijke rubrieken „Veranderingen" en „Uit pers en Periodiek" het nummer besluiten. v. V. b In een der films van de Stoomvaartmaatschappij Nederland zagen we een vertraagde opname van de kunstgrepen van een der bekende Port- Saïd-goochelaars.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 22