In het algemeen kan worden opgemerkt zonder het normale gebruik van deze handgranaat ook maar het minst in het geding te brengen dat momenteel de toepassing ervan vrij beperkt is nl.: bij den aanval, in de voorste lijn en dan nog alleen maar onder daarvoor bepaald geëigende omstandigheden. Door de bijzondere constructie worden echter meerdere toe passingsmogelijkheden geopend. Met de ongeveer 140 kg. trotyl, die iedere veldcompagnie in den vorm van handgranaten met zich meevoert, is meer te doen Punt 36 van het V.H.I. geeft reeds een indicatie voor het ge bruik van de offensieve handgranaat als strooimijn: „Indien een geworpen of uit de hand gevallen granaat niet „is gesprongen (en dit niet te wijten is aan de omstandigheid, „dat de veiligheidsband nog volkomen in den oorspronkelij- „ken toestand om de granaat is gewonden, b.v. als gevolg van „het verzuim om het vastgeplakte uiteinde vóór den worp los „te rukken), is het ten strengste verboden de granaat, op welke wijze dan ook, aan te raken, aangezien de minste „aanraking deze tot springen kan brengen." Omgekeerd kan men dus een hindernis van belang verkrijgen door de handgranaat opzettelijk in dezen gevaarlijken toestand te brengen om dit doel te bereiken zou men o.a. als volgt te werk kunnen gaan: Na de handgranaat uit de verpakking te hebben genomen de detonator nog niet geplaatst wordt de veiligheidsband afgewik keld en de veïligheidspen, zonder de uitwerpveer te spannen, eenigszins losgemaakt. Een stuk dun touw van 10 a 20 m. lengte wordt met één uiteinde vastgemaakt aan de veiligheidspen, waar na de handgranaat op de gewenschte plaats wordt neergelegd, bijvoorbeeld in een karrespoor, onder een blad, in de begroeiing of i.d. Nadat het dunne touw is uitgelegd plaatst men den detona tor. Al deze handelingen zijn, als men de gewone voorzichtigheid in acht neemt, ongevaarlijk, terwijl het door middel van het dunne touw langzaam uittrekken van de veiligheidspen op een afstand van 10 a 20 m. ook niet riskant is. Nadat dit is geschied is de handgranaat gewapend en zal door de gevoelige schokinrichting tot ontploffing worden gebracht, zoodra een voorwerp: schoen, hoef, wiel van een voertuig er tegen aan stoot. Wellicht zou het, voor een gebruik van langeren duur aan beveling verdienen een kleine technische voorziening te treffen om te voorkomen, dat het slagkwik van den detonator door inwerking van vocht onbruikbaar zou worden. Dit zou bijvoorbeeld kunnen geschieden door het aanbrengen van een vetlaagje op de openingen bij den detonator en bij de veiligheidspen. Ook is voor het gebruik van de handgranaat als mijn een speciale detonator denkbaar, waarin de ontsteking 434

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 26