bovendien zou kunnen worden bewerkstelligd door een trekinrich- ting (saskolom met uittrekbare, van weerhaakjes voorziene stang) Het nuttig effect van dergelijke strooimijnen is nog te verhoo- gen door het aan den haak van de handgranaat aanbrengen van prikkeldraadlussen. De zichtbaarheid van de mijn wordt daardoor weliswaar eenigszins vermeerderd, doch dit is geen bezwaar wanneer het er om gaat een weg- of terreingedeelte, bijvoorbeeld een kuststrook in verband met het gevaar voor ondernemingen bij nacht of onder begunstiging van rook of nevel, in korten tijd onbegaanbaar te maken. Voor onze verhoudingen heeft een technisch goed werkend mijnenveld alleen waarde, indien het snel en door infanterie kan worden aangelegd. Aan deze beide eischen kan worden vol daan. De infanterist is met de handgranaat zeer vertrouwd en de bijzondere hier beschreven toepassing zal geen moeilijkheden opleveren. Wordt bijvoorbeeld aan een bataljon infanterie opdracht gegeven een strook van 3 km. lengte en 100 m. diepte, door het aanleggen van een mijnenveld onbegaanbaar te maken en wordt daarbij gerekend op een gemiddelden afstand van 10 m. tusschen de mijnen, dan kunnen deze werkzaamheden binnen enkele uren worden verricht. De benoodigde hoeveelheid handgranaten en detonatoren ongeveer 85 kisten a 36 stuks met het bijbehoo- rende prikkeldraad 450 m. op een rol kan op één 2V2 tons vrachtauto worden aangevoerd. Indien meer tijd beschikbaar is, kan aan het aanleggen van een mijnenveld meer zorg worden besteed. Het onregelmatig opstellen der mijnen, het aanbrengen van mas- kes en looze mijnen, het opwekken van scherf werking door het bedekken van de handgranaten met harde voorwerpen, grind a.a. of wel door het plaatsen van speciaal geconstrueerde gietijzeren ringen of manchetten om het trotyl lichaam, kunnen de waarde van het mijnenveld aanzienlijk verhoogen. Een op een dergelijke wijze verkregen hindernis heeft opmer kelijke tactische voordeelen. Het zal bijvoorbeeld een landende troepenmacht niet mogelijk zijn om, eenmaal aan land gekomen, ongemerkt en zonder zware verliezen te lijden, de onveilige strook te doorschrijden. Het moreel van den indringer zal ernstig worden geschokt, zijn waarnemings- en inlichtingsdienst zal worden be moeilijkt, terwijl het gebruik van voertuigen van welke soort ook voorshands zal zijn uitgesloten. Aan het voorwaarts dringen zullen uitgebreide opruimingswerkzaamheden moeten vooraf gaan en deze zullen tijd en munitie kosten, beide factoren die den aanvaller met zijn kwetsbare verbindingslijnen al direct in het nadeel plaatsen. Werkzaam vuur van den verdediger zal ten slotte den doorslag geven. 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 27