handleiding het licht te doen zien. De troep heeft weinig aan formules, aan de wetenschap hoe het gesteld is met de potentiaal van verschillende springmiddelen uitgedrukt in kgm., met de grootte van den gasdruk en den statischen druk in kg/cm- en den dynamischen stoot in kgm/sec. Een empirisch samengestelde tabel, waarin de ladingen zijn uitgedrukt in heele handgranaten en een korte beschrijving van de meest voorkomende werkzaamheden is meer dan voldoende. Uit het vorenstaande moge zijn gebleken, dat de aanwezigheid van de offensieve handgranaten bij de veldbataljons de gevechts kracht niet alleen bij den aanval in aanzienlijke mate heeft ver hoogd, doch dat doelmatige toepassing ook voor alle andere gevechtshandelingen van voordeel kan zijn. Uitbreiding van per soneel en bijzonder materieel is daarbij niet noodig. Het ruimere gebruik van de springstof die we in den eenheidsvorm: de offen sieve handgranaat hebben gekregen, behoeft slechts te worden uitgebuit, op de wijze, die reeds door den kapitein van den Gene- ralen Staf F. G. L. WEYERMAN in het bovenaangehaalde W. J. 1933 blz. 39 werd aangeduid. Er moge hier tot slot nog de aandacht op worden gevestigd, dat in het bovenstaande een theoretische beschouwing werd gegeven van de mogelijkheden die ten opzichte van de handgranaten boven het gewone gebruik open staan. Uiteraard kunnen en mo gen bij de oefeningen met scherpe handgranaten deze en andere mogelijkheden niet practisch worden getoetst. Men kan dat veilig overlaten aan de daartoe bevoegde organen. 437

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 29