4. HET VUREN MET MOBIELE BATTERIJEN OP ZEEDOELEN x) door P. H. DONCK, Eerste Luitenant der Artillerie. Tot aan de oprichting der Compagnie Kust-Artillerie heeft men nooit bijzondere aandacht aan dit onderwerp besteed; men achtte hetgeen onze verschillende voorschriften over het richten en vuren op bewegende doelen aangaven, voldoende. Toen echter de kusi- artillerie eerst voor haar eigen kust-batterijen en later voor haar veld-batterij en een systeem moest uitdenken om aan de haar gestelde taken te kunnen voldoen, begon men ook bij de mobiele artillerie zijn gedachten in die richting te laten gaan. Practische ervaring verschafte zich 1 R. A. door de schietoefeningen met A.I. Hw. en A. I Bg. te Priok. De luitenant-kolonel der Artillerie H. Th. van Goor gaf m een tweetal artikelen in het I. M. T. over „Landingen ons een bewijs dat in den Wereldoorlog meerdere malen door mobiele batterijen met succes is gevuurd op zeedoelen. In het I. M. T. No. 10, 1934 geeft de Kapitein van den Generaien Staf F. G. L. Weyerman een uitgewerkte opdracht, welke een kustverdedigingsdetachement kreeg. Aan dit detachement was o.a. een afdeeling mobiele artillerie toegevoegd (n.l. A. II Bg.) Uit het bovenstaande blijkt, dat men bij de mobiele artillerie ook reeds de mogelijkheid om met mobiele batterijen op zeedoe len te vuren onder de oogen heeft gezien. Een definitieve oplossing is echter, voor zoover mij bekend, nog niet gevonden, omdat dit gebruik van onze artillerie, zoo niet tactisch, dan toch zeer zeker technisch en organisatorisch vele moeilijkheden met zich brengt. Alvorens verder te gaan, dienen wij eerst een tweetal vragen, welke zich reeds dadelijk aan ons opdringen, in beschouwing te nemen. 1) Zal het, wanneer wij betrokken worden in een gewapend conflict, voorkomen dat een mobiele afdeeling of batterij artillerie, welke is toegewezen aan een kustverdedigingsdetachement, tot taak krijgt: vuur op zeedoelen? 2) wat hebben wij in dit geval voor de mobiele artillerie te beschouwen als „zeedoelen"? 439 1) Met 2 bijlagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 31