ad. 1) Het bovenstaande geeft ons aanleiding deze vraag met „ja" te beantwoorden. In onze meening worden we dan versterkt wanneer we de oplossing lezen, welke de kapitein Weyerman geeft in zijn artikel en waarin A. II Bg. als neventaak krijgt „vuur op vijandelijke schepen". Het artilleristisch gedeelte even naar voren halend, zien we in de onderstelling dat, behalve A. II Bg. ook zijn ingedeeld de ,mij nversperringsbatterij en met bijbehoorende zoeklichtafdee- ling". De toevoeging van zoeklichten aan deze batterijen wijst er reeds op, dat de taak van deze batterijen zal zijn: vuur op vijan delijke schepen, in het bijzonder kleinere schepen (mijnenvegers) welke, bij voorkeur 's nachts het mijnversperringsgebied zullen afzoeken om daar een doortocht te vinden of te maken. In punt 2 van het besluit lezen we op bldz. 970 de taken voor deze batterijen, n.l. hoofdtaak bewaking mijnversperring; neventaak steun infan terie bij afslaan landingen en vuur op belangrijke doelen op zee. Deze belangrijke doelen op zee kunnen dus b.v. zijn: transport schepen. Aannemende, dat met de „groep kustbatterijen deze „mijn- versperringsbatterijen" worden bedoeld, lezen we in punt 5 van het detachementsbevel onder b. de taak voor deze groep. Voor „belangrijke doelen op zee" treedt dan in de plaats „Vuur op vijandelijke schepen" (volgens de letter van het bevel zou dus zelfs het vuur op kruisers en slagschepen getolereerd zijn, hetgeen naar mijn bescheiden meening toch geenszins de bedoeling zal geweest zijn). Zoo is dus de hoofdtaak van deze mijnversperrmgs- batterijen zuiver kust-artilleristisch, eveneens de tweede neven taak" bediening en vuurleidingsinstrumenten zouden dan betrok ken moeten worden van de Compagnie Kust-Artillerie. Over de wijze van uitvoering dezer taken zal daarom verder hier gezwe gen worden, aangezien dit buiten het bestek van dit artikel va In punt 5 ad. c. vinden we dan de taak voor A. II Bg. Hoofd taak steun inf. in linkervak (zie de afsluitingsvuren a 2 t/m a 12 in bijlage 2b van bedoeld artikel), 1ste neventaak steun int. m rechtervak; 2de neventaak: vuur op vijandelijke schepen. Waar de kapitein Weyerman op blz. 980 zegt, dat het artillerie vuur normaal door aan de kust gelegen waarnemingsposten zal worden geleid, zoo zal dit alleen mogelijk zijn voor stilliggende doelen; bij bewegende doelen immers zal men voortdurend een verandering der schietcoëfficiënten hebben, waardoor het leiden van het vuur practisch onmogelijk wordt. ad 2) We dienen onderscheid te maken tusschen de doelen op zee, welke de kust-artillerie te bevuren krijgt en die,_ welke bestemd zijn voor de mobiele artillerie. Aan een batterij kust- geschut kan men inderdaad de opdracht geven: vuur op vijan - liike schepen, doch voor een batterij mobiele artillerie zullen we beperkter in onze opdracht moeten zijn en is een nauwkeuriger 440

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 32