Het personeel van de vuurleidingsgroep wordt verdeeld over de posten De commando post bestaande uit: de vuurleider met schaarkijker de stellingwachtmeester als commandant van de planchetgroep, tevens doorzeilingberekenaar 3 planchetbedienaars, t.w. 1 man afstandaflezer en tevens afstandverloopbepaler (c) en 2 man planchetstellers (b en a) wer kende aan het plaatsbepalingsplanchet 1 telefonist tevens timer (d), die verbonden is met den zijpost en bij gescheiden opstelling van meet- en commandopost ook de lijn naar den meetpost op zijn toestel heeft. Voorts, indien noodig, een telefonist naast den vuurleider voor verbinding met den O.C. als stembereik niet mogelijk is. De meetpost (M.) al dan niet bij den co. post, bestaande uit: 1 doorzeilingmeter (e) met schaarkijker 1 telefonist (f) voor verbinding met den co. post (indien be- noodigd). De zijpost (Z) bestaande uit: 1 doorzeilingmeter (g) met schaarkijker 1 telefonist (h) verbonden met (d) op den co. post. De verschillende functies zullen verder met de tusschen gestelde letters worden aangeduid. Het werken met 2 zijposten heeft het voordeel, dat men ten allen tijde over een reserve-post beschikt, maar heeft daaren tegen de volgende nadoelen 1. langere voorbereiding is noodig 2. grooter planchet om dezelfde schaal te kunnen gebruiken 3. meer personeel en materieel vereischt 4. grooter kans op fouten 5. langere verbindingen en langer tempo. Het is gewenscht, doch niet noodzakelijk dat meet- en co. post vereenigd zijn; het is zeer goed mogelijk, dat de vuurleider op een der vleugels van de batterij op een gemaakten waarnemings post zit, het planchet staat dan beneden binnen stembereik opge steld en de meetpost bevindt zich b.v. tusschen de secties. Een telefonische verbinding tusschen co-post en meetpost en tusschen co. post en O.C. zal dan meestal noodzakelijk blijken. De beide doorzeilingmeters hebben van den vuurleider elk een z.g. meetlijn opgekregen. Het verdient aanbeveling, dat deze meetlijnen ongeveer over het midden der te bewaken strook loo- pen; loopt de kustlijn O.-W. en is de zee N. dan kan de meetlijn van de meetpost N. loopen en die van de zijpost b.v. met een azi muth van 58.00 (als Z. tenminste links van de batterij is). De richting der meetlijnen moet verzekerd worden op een vast punt, bij voorkeur landinwaarts, daar de vaste punten op zee, zooals 446

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 38