slechts een minimum leeftijd was er gesteld. Er werd streng ge selecteerd om van de school te maken „un centre de haute culture scientifique, seulement préparatoire aux études techniques spécia- lisées, réservées a diverses écoles d application 1) Die applicatie- scholen zijn voor de artillerie achtereenvolgens gevestigd geweest te Chalons, Metz en Fontainebleau, voor de genie te Metz en Versailles. De duur der studie bedraagt twee jaar. In 1804 is de school door Napoleon op militaire leest geschoeid, wat echter niet wegneemt, dat er een zeer democratische, republikeinsche geest is blijven heerschen en dat het wetenschappelijk karakter van het onderwijs er met enkele onderbrekingen, die als duistere perioden worden beschouwd, steeds is gehandhaafd. „Mais toujours on a vu repa- raitre et c'est elle qui s'impose aujourd'hui, avec toute autorite que lui confère l'immensité des services rendus la pensée initiale de l'homme du génie qui l'avait fondée: Monge." Waarvoor is zoo'n degelijke wetenschappelijke opleiding toch noodzakelijk voor a.s. civiele ingenieurs, mijningenieurs, genisten, artilleristen enz. heeft men herhaaldelijk als bezwaar tegen de inrichting geopperd. Waarom deze menschen niet direct aan speciale vakscholen practisch opgeleid en hen slechts van de allernoodzakelijkste wetenschappelijke bagage voorzien Hierop geven de voorstanders van de zuivere, diepgaande wetenschappelij ke vooropleiding dan het volgende antwoord: ,,11 ne faut enseigner que ce qui plus tard sera utile. On a sou vent répété cette maxime détestable et absurde. On la prétend dictée par le bon sens, ce tyran mediocre et sur de lui meme, et qui se trompe si souvent. „Les circonstances ont protege 1 Ecole Polytechnique contre ses premiers arrêts. Les maitres y ont enseigné ce qu'ils savaient, persuadés qu'aucune verité n'est stérile; la plus inutile en appa- rence éveille ou réveille un essaim fécond de pensées et de consé- quences lointaines, principes quelquefois de glorieuses inventions. L'utilité pourtant n'est pas la loi suprème. La Science élève, for- tifie et éclaire, dans tous les hasards de l'avenir, ceux qui s'y sont rendus assez attentifs pour en nourrir solidement leur esprit." Vanaf den aanvang hebben de grootste Fransche geleerden aan de school gedoceerd. Mannen met een wereldreputatie als Monge, Lagrange en Laplace behoorden tot de eerste docenten. Men achtte het gewenscht de wetenschap te doen doceeren door hen, die aan haar vooruitgang een werkzaam aandeel namen. De beste leerlingen, die de school heeft afgeleverd, achtten het een voor- 458 Deze en volgende aanhalingen, waarbij niet speciaal de bron vermeld wordt, zijn alle ontleend aan twee groote werken: „L'Ecole Polytechnique. Livre du Centenaire 1794—1894" en „L'Ecole Polytechnique" (1932).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 50