recht later als docent of examinator der school (twee streng ge scheiden functies!) op te treden. De eminentste geleerden, die Frankrijk in de vorige eeuw heeft voortgebracht, zijn aan de Ecole Polytechnique gevormd: mathematici als Cauchy, Hermite Poin- caré, Dupin, Poncelet, Chasles, Liouville, Poisson, Poinsot, Painlevé, physici en chemici als Carnot, Arago, Fresnel, Malus, Regnault, Biot, Dulong, Petit, Gay-Lussac, de Becquerels zijn polytechnicien geweest. Hun buitengewone aanleg of genialiteit kon zich door het onderwijs aan het roemrijke instituut ten volle ■ontplooien. Over de inrichting der school, de verdeeling van den studietijd (in hoofdzaak zelfstudie aan de hand van een uitgebreide biblio theek) enz. zou nog heel veel op te merken zijn; men zou er stof voor een afzonderlijk artikel uit kunnen putten. Dat de school ook eminente legeraanvoerders heeft opgeleverd, moge blijken uit het feit, dat er uit haar gelederen acht maarschal ken zijn voortgekomen (evenveel als de school te St. Cyr heeft voortgebracht). Het zijn de maarschalken Le Boeuf, Bosquet, Mannoury, Foch en Fay olie van het wapen der artillerie, Vaillant, Niel en Joffre van het wapen der genie. Terecht voert de school ■dan ook in haar vaandel het illustere devies „Pour la patrie, les .sciences et la gloire". Ook moeten we de verleiding weerstaan een korte schets te geven van het leven van den man, die terecht ,,le père des poly- techniciens" wordt genoemd, Gaspard Monge. (1746-1818). Deze heeft met vooruitzienden blik het leerplan in groote trekken ge concipieerd, heeft de school meermalen moeten verdedigen, als bij de wisseling van regiem de republikeinsche geest der leerlingen botste tegen de regeeringsopvattingen, heeft als docent door zijn meesleepend onderwijs meer dan iemand anders tot de glorie der inrichting bijgedragen en is door zijn intense belangstelling in het wel en wee der leerlingen hun aller toegewijde steun geweest. „Son amour pour les élèves était légendaire. C'est lui qui sauva Biot, Malus et d'autres, compromis dans l'insurrection du 13 ven- demiaire an IV. Lorsqu'en 1805 on supprima la solde des élèves et qu'on les obligea a payer une pension, lui, qui avait connu la pauvreté, donna son traitement de professeur pour payer la pen sion d'élèves peu fortunés; il y consacra plus tard sa pension de retraite." Monge is na den val van Napoleon in ongenade gevallen. Men verhinderde zelfs de school in 1818 aan zijn begrafenis deel te nemen. De leerlingen, die over zoo'n kleinzielige houding hevig gebelgd waren, hebben zich echter den eerstvolgenden uitgaansdag en corps naar het kerkhof Père-Lachaise begeven om den grooten, onbaatzuchtigen man de laatste eer te bewijzen. Van Monge's wetenschappelijk werk moeten we alleen vermel den, dat hij de grondlegger is geweest van de beschrijvende meet- 459

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 51