kunde (orthogonale parallelprojectie), omdat deze tak van wis kunde zijn ontstaan te danken heeft aan de vestingbouwkunde. Monge, die wegens zijn lage afkomst zijn vader was marskra mer de poorten van de school te Mézières voor zich gesloten zag, werd door voorspraak van een overste der genie als teekenaar geplaatst aan „l'Ecole d'appareilleurs et de conducteurs des travaux de fortifications". Men belastte hem daar met de wijdloopige becijferingen, noodig voor het „défilement, opération qui sert a combiner le relief et le tracé des fortifications, avec le moins de frais possibles, et de manière que le défenseur s'y trouwe a l'abri des coups de l'assailant". Monge, nauwelijks 20 jaar oud, verving de becijferingen door een veel kortere, zuiver meetkundige methode. Het zou echter nog tot den tijd van de stichting der Ecole Polytechnique duren voor hem vergund werd zijn methode openlijk te doceeren. Te Mézières, waar hem reeds in 1768 het onderwijs in de wiskunde werd opgedragen, bleef het hem verboden. Wij zullen thans nog een paar grepen uit de geschiedenis van de school doen om te laten uitkomen, welke belangrijke rol zij in den loop der jaren gespeeld heeft. De republikeinsche geest en de stille tegenstand der leerlingen tegen Napoleon waren oorzaak, dat deze er over dacht de inrich ting te sluiten. Hij heeft dit plan echter nooit ten uitvoer gebracht,, omdat de school hem zijn beste artilleristen en genisten had gele verd en het patriottisme der leerlingen boven elke verdenking; verheven bleef. De Restauratie verdroeg het liberalisme der poly- techniciens evenmin. Men ging over tot sluiting der inrichting. Deze had echter al een wereldfaam weten te veroveren, zoodat de maatregel in het buitenland veel stof deed opwaaien. De Engel- sche bladen, die het feit vermeldden, voegden er aan toe dat „cette- suppression seule valait aux ennemis de la France une grande victoire". De maatregel werd spoedig ongedaan gemaakt. In 1850 werd een „commission mixte" ingesteld tot reorgani satie der school in practische richting. De astronoom Le Verrier (de ontdekker van de planeet Neptunes) was de ziel der commis sie. Aan de school werd o.m. verweten overlading der leerstof en te zware toelatingseischen, waaraan door „la moyenne des in telligences" (alsof de school daarvoor in het leven was geroepen! v. W.) niet voldaan kon worden. Eminente geleerden als Liou- ville, Chasles Catalan en Duhamel namen hun ontslag of werden er toe gedwongen. Na de débacle van 1870/1871 werd geleidelijk tot de oude prin cipes teruggekeerd, „car on était convaincu que le succes de nos. ennemis était dü surtout a leur supériorité scientifique". Hoewel ons deze conclusie te simplistisch en verre' van juist lijkt, daar de wetenschappelijke vorming van den Duitschen officier in het 460

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 52