algemeen achterstaat bij die van den Franschen, is de terugkeer tot de opleiding het Fransche leger zeker ten goede gekomen. In de jaren na den Fransch-Duitschen oorlog werd herhaalde lijk op ruime schaal van de diensten der school gebruik gemaakt, zoodat Gambetta in 1875 verklaarde „Sans Polytechnique l'oeu- vre du Gouvernement de la Défense Nationale eüt été impossible". Den 22en April 1914 ontving het vaandel van de school met dat van de school te St. Cyr het kruis van het Legioen van Eer uit handen van den President van Frankrijk. Deze prees bij die ge legenheid de inrichting in de volgende bewoordingen „A son ombre se sont formées des générations d'officiers, d'in- génieurs, de savants qui ont su maintenir intactes de glorieuses traditions de bravoure, de travail et de dévouement. A tous ces artisans de la grandeur francaise j'exprime aujourd'hui la recon naissance du pays." Spoedig zou blijken, dat dit geen ijdele woorden warenruim 900 polytechniciens vielen in den grooten oorlog, d. i. ongeveer 4 volle promoties. En wat eischt nu de toekomst Volgens Fransche opvattingen zal er een stijgende behoefte ontstaan aan „officiers d'élite, mêlant l'esprit scientifique a l'esprit militaire: ainsi les conditions de la guerre moderne soulignent la nécessité de la vieille maison fondée par Monge et rendent tout son lustre a sa destination pre mière." Thans zullen we overgaan tot de bespreking van de prestaties der officieren, die een werkzaam aandeel aan den vooruitgang der exacte wetenschappen hebben genomen. Achtereenvolgens zullen de revue passeeren Coulomb en L. N. M. Carnot, voortge komen uit de school te Mézières, Malus, Duplin, Poncelet, Brian- chon, A. C. Becquerel, Dandelin, N. C. S. Carnot, Laurent, La- guerre en Halphen, die aan de Ecole Palytechnique hun opleiding hebben genoten en tenslotte de Hongaar Bolyai, die aan de Inge- nieur-Akademie te Weenen gestudeerd heeft. Wij zullen zien, hoe zij naast het vervullen van hun militaire verplichtingen tijd en energie hebben gevonden hun gaven op wetenschappelijk gebied te ontplooien. Dat zij hun werkkracht daarbij wel eens overschat hebben en te vroeg zijn heengegaan, doet ons met te meer eerbied van hun prestaties gewagen. Charles Augustin de Coulomb (1736 1806) x) Coulomb was volgens de familietraditie bestemd voor een ad- minstratieve functie, maar zijn drang naar wetenschappelijken De gegevens voor deze schets zijn in hoofdzaak ontleend aan het werk van Maurice d'Ocagne„Hommes et choses de science", deuxième série. blz. 56 62 461

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 53