6. DE VLIEGTUIGBEWAPENING EN HAAR INVLOED OP HET LUCHTGEVECHT door L. C. A. VAN DAM, le Luitenant der Artillerie-waarnemer. A. INLEIDING. Het is een verheugend verschijnsel, dat in de luchtvaartlitera tuur van het afgeloopen jaar meer en meer artikelen voorkomen, over de bewapening tot voor kort bewoog deze literatuur zich vrijwel uitsluitend op vlieg- en vliegtechnisch gebied. Vooral voor ons in onze geïsoleerde positie is zulks van groot belang, daar dit de eenige manier is, om ons op de hoogte te houden van wat op dit gebied beproefd en bereikt wordt. In de Revue de 1'Armee de l'Air verscheen een interessant arti kel van den Capitaine-ingenieur R. de Coint Bavarot, dat een zeer heldere uiteenzetting geeft van wat op dit oogenblik bereikt of bereikbaar is en waaruit dan ook veel van het hieronder volgende is overgenomen. S. houdt zich daarin uitsluitend aan de reeds bestaande wapens, ofschoon hij op verschillende plaatsen bijna de lust niet kan weerstaan, om voorspellingen te doen. Zijn artikel behandelt het vraagstuk in zijn vollen omvang. Verschillende andere schrijvers geven hun meening slechts over een bepaald onderdeel van het vraagstuk, zooals de Russische Commander P. de Septfersky en N. N. N., die in een radicale verandering van de bewapening van het jachtvliegtuig de eenige kans zien voor het voortbestaan van dit vliegtuigtype. De groote strijdvraag in de huidige luchtvaartliteratuur gaat vooral over de kwestie of de jagers nog een redelijke kans hebben bij den aanval op formaties van 2- of meermotorige bommenwer pers. Meer en meer wordt door verschillende schrijvers de groote vuurkracht van een dergelijke formatie aangetoond, zoodat we gerust kunnen zeggen, dat op het oogenblik de meening van het meerendeel van de experts is, dat de jagers een slechte kans hebben. Vele van de aangevoerde argumenten zijn dan ook zeer moeilijk te weerleggen. De jachtvliegers verdedigen zich hiertegen met hand en tand en streven dan in hun ijver dikwijls het doel voorbij. Zoo troffen we een voorstel aan, om de jachtvliegtuigen, welke bomformaties moeten aanvallen, te voorzien van een zij- 467

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 59