waarts schietend wapen voor groote afstanden. Het zal zelfs voor iedere niet-deskundige duidelijk zijn, dat we daarvoor geen jachtvliegtuigen noodig hebben, doch dat dit de taak wordt van de meerpersoons vliegtuigen. Een merkwaardig gevolg van de verbetering van de bewapening is, dat hierdoor geheel nieuwe vliegtuigtypen ontstaan, waarbij we hier speciaal doelen op de meerpersoons gevechtsvliegtuigen (multiplaces de combat, Kampfmehrsitzer)Bij nadere beschou wing is dit verschijnsel echter niet zoo merkwaardig: in den zeeoorlog zijn de slagschepen ontstaan, in den landoorlog de tanks, waarom in den luchtoorlog dan niet de vliegende batterijen, de gevechtsmeerzitters De bewapening van de jachtvliegtuigen met zware mitrailleurs en misschien met kanonnen stelt hen in staat het vuur op grootere afstanden te openen en op een zoodanigen afstand weer af te breken, dat zij buiten het bereik blijven van het werkzaam mi- trailleurvuur van de bommenwerpers. Dit heeft bij de bommenwer pers de wensch naar voren doen komen, om ook over dergelijke lange-afstandwapens te beschikken. Maar deze wapens, die bij een bommenwerper op een beweegbare affuit gemonteerd moeten worden, en waarvan elk vliegtuig er toch minstens twee moet be zitten, brengen een groote gewichtsvermeerdering met zich, waarbij nog komt dat niet met deze kanonnen alleen volstaan kan worden. Deze gewichtsvermeerdering zal natuurlijk moeten gaan ten koste van den bommenlast, wat voor een bommenwerper eigen lijk ontoelaatbaar is. Dit is dan ook de oorzaak van het ontstaan van de meerpersoons gevechtsvliegtuigen, wier taak dus uitsluitend het luchtgevecht is. Op de gebruiksmogelijkheid van dit vliegtuigtype komen we later terug. Waar in den loop der tijden de gevechtstactiek zich wijzigde, was dit steeds onder den invloed van een verandering in de be wapening. We behoeven hierbij slechts te herinneren aan enkele van de belangrijkste gebeurtenissen als; de invoering van de vuur wapens, het optreden van de artillerie, het gebruik van mitrail leurs, enz. Het spreekt van zelf, dat ook bij het luchtgevecht deze invloed zich in niet mindere mate doet gevoelen. Teneinde dit te kunnen bestudeeren, zal dus in de eerste plaats nagegaan dienen te worden, hoe de huidige stand van de vliegtuigbewapening is. B. KARAKTERISTIEKEN VAN HET VUUR IN DE LUCHT. De Capitaine de Coint Bavarot noemt drie karakteristieken, n.l.: Ie Karakteristiek. Er bestaat slechts gedurende korten tijd gelegenheid om te schieten; de richtcorrecties veranderen zeer snel en zijn zeer moeilijk nauwkeurig te bepalen. 468

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 60