3e Karakteristiek. De bij het vuur in de lucht gebruikte vroiectielen met groote aanvangssnelheden maken het onmogelijk de vliegtuigen tegen hun uitwerking te beschermen Het opper vlak van de noodzakelijke blindeering om een goede bescherming van de vliegtuigen te verkrijgen tegen het vuur van andere vliegtuigen zal zelfs bij gebruik van de best bekende staalsoorten leiden tot absoluut onmogelijke gewichten Indien we bijv een oroiectiel van 20 mm., waarvan de dichtheidscoefficient 18 (gewicht ongeveer 150 g.) en de vormcoëfficiënt 0,5 is, verschieten met een aanvangssnelheid van 800 m. tegen een pantsering ver vaardigd van speciaal staal, dan zal deze pantsering op 200 m. nog doorboord worden, indien de dikte 1 kaliber is, dus ongeveer 20 mm en op 900 m. kaliber, dus 10 mm. De gedeeltelijke pantsering noodig voor een vliegtuig, dat is aangewezen voor hï samenwerken met grondtroepen, t v, alleen aan de "derztjde aangebracht, zou reeds een belangrijke vermeerdering van het doode gewicht beteekenen. Als men op deze wijze de kw £are deelen van een vliegtuig in alle richtingen en voor nog vee klei nere schootsafstanden (50 a 100 m. in het gevecht Jachtvlieg tuigen) zou willen beschermen, zou men machines mak niet in staat om te vliegen. De eenige verdedigingsmiddelen zijn dus de manoeuvre en het vuur, terwijl het van het soort vliegtuig afhangt of deze beide middelen zoo goed mogelijk vereemgd, dan wel uitsluitend het vuur gebruikt zal worden. C. VUURWAPENS VOOR HET VLIEGTUIG. De wapens, welke op het oogenblik gebruikt of geconstrueerd worden voor het vuur in de lucht zijn de volgende Ie Lichte mitrailleurs van 7 tot 8 mm., waarvan de aanvangs snelheid momenteel reeds 1000 m. p. sec. kan bereiken en de vuur- snelheid 900 schoten per minuut, met een betrekkelijk zwakke terugstoot en een gering gewicht. Het vuur met deze lichte wapens zal tegen een vijandelijk vliegtui° slechts uitwerking hebben, als bepaalde vitale deele getroffen worden: bemanning, motoren, bedieningsorganen, tanks, waarvan het oppervlak gering is; vandaar de nocdzaak van ee groote vuurdichtheid en een groote doorsnede van den bundei om de trefkans te vergrooten. Deze wapens kunnen op alle soorten vliegtuigen gemakkelijk gemontelrd worden. Hun gering gewicht en het geringe gewicht van de gebruikte munitie maken het mogelijk er meerdere mede te voeren op zelfs de lichtste militaire vliegtuigen. U De dichtheidscoëfficiënt geeft de verhouding aan tusschen het gewicht en de derde macht van het kaliber in centimeters. 472

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 64