Als zij evenwel op beweegbare affuit gemonteerd zijn, moet de massa van de affuit in overeenstemming zijn met de aanvangs- snelheid, zoodat de door het schieten opgewekte krachten opge vangen worden zonder dat het wapen erg in trilling geraakt. Eveneens moet in een volmaakte verbinding van den schutter met zijn wapen voorzien zijn, zoodat de inertiekrachten, veroor zaakt door de bewegingen van het vliegtuig, geen invloed hebben op de juistheid van het vuur. Verder moeten de snelle vliegtuigen van een doelmatige afscherming zijn voorzien, om de wapens aan de windinvloeden te onttrekken, zonder dat hierdoor de bediening van het wapen moeilijker wordt. Hoewel zoo af en toe geruchten tot ons doordringen van fabel achtige vuur- en aanvangssnelheden van met luchtdruk werkende wapens, die in Japan en Amerika geconstrueerd zouden zijn, komt het ons voor, dat het verkrijgen van een groote vuurdichtheid en een groote doorsnede van den bundel voorloopig wel gezocht zal worden in het geven van salvo's uit meerdere wapens op hetzelfde doel. N.N.N. schrijft hierover in „Les Ailes" van 21 Juni 1934 ongeveer „Wanneer een vliegtuig van 10 a 12 m. lengte ons in de naaste toekomst met een snelheid van 100 m.p.sec. (360 km.p.u.) voorbijvliegt, zal dit voorbijvliegen in 1/10 a 1/8 sec. gebeuren. Bij grootere vliegtuigen zal deze tijd weinig langer, bij kleine snelle vliegtuigen nog aanmerkelijk korter zijn. Bij een vuur- snelheid van 900 schoten per minuut, welke, zooals later zal blij ken, slechts voor lichte mitrailleurs bereikbaar is, zullen dus 1 of hoogstens 2 kogels het doel treffen, wat, een bijzonder gunstige treffer uitgezonderd, absoluut onvoldoende is. Alle andere schoten van den vuurstoot zullen dus totaal verloren zijn. Aangezien een grootere vuursnelheid voorloopig wel uitgesloten zal zijn, moet dus naar andere middelen uitgezien worden om deze geringe trefkans te verbeteren." N.N.N. zoekt dit dan in een wapen met minstens 4, maar liever nog 5 of 6 loopen, waarvan de banen op de gewenschte maximum schootsafstand tusschenruimten, zoowel in hoogte als zijdelings bezitten, welke kleiner zijn dan het doel. Hij wenscht voor eiken loop een kaliber van 20 a 25 mm., wat een geringere vuursnelheid dan 900 schoten per minuut met zich brengt. Met deze loopen wor den salvo's afgeschoten. Baar de vuurstooten zeer veel korter kun nen zijn dan bij een enkel wapen, behoeft het munitieverbruik niet hooger te zijn. De grootste moeilijkheid van een dergelijk wapen zal de terugstoot zijn, welke alleen door een zeer stugge en zware affuit opgevangen kan worden. Voor de jachtvliegtuigen zou dit wapen een geringe verplaats baarheid in zijdelingsche richting moeten bezitten. Waar op deze vliegtuigen reeds kanonnen, zelfs van 7,5 cm., ingebouwd zijn, zal 473

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 65