de inbouw van deze wapens geen onoverkomelijke moeilijkheden meebrengen. Bij de montage van deze wapens op beweegbare affuit komt N.N.N., wegens het groote gewicht, tot meerpersoons gevechts vliegtuigen, waarbij hij de groote voordeelen van het tweemoto- rige vliegtuig bespreekt. Eén van deze voordeelen is o.a. dat het ■een gevecht met gelijksoortige vliegtuigen kan aangaan, wat de met kanon bewapende jager niet kan. De aanschaffingskosten zullen hoog zijn, maar men is beter gediend met 10 van deze vlieg tuigen dan met 20 of 30 met kanon bewapende jagers. 2e. Zware mitrailleurs van 10 tot 15 mm., waarvan de aan- vangssnelheid en de vuursnelheid die van de lichte mitrailleurs nabij kan komen, maar ten koste van een veel grooter gewicht en een grooteren terugstoot. Door dezen grooten terugstoot zijn deze wapens zeer moeilijk met beweegbare affuit te monteeren op tweezitters of kleine meerzitters, terwijl hun afscherming tegen den wind moeilijk te verwezenlijken zal zijn zonder aan de vlieg- eigenschappen belangrijk schade te doen. Verder zal de stugheid van de affuit belangrijk grooter moeten zijn dan in het voorgaande geval. Daar staat tegenover, dat de gebruikte projectielen explosief of brandstichtend kunnen zijn, want hun diameter maakt dit mogelijk. De uitwerking van deze projectielen is dus veel grooter dan die van de gewone kogels, welk deel van het doel ook getroffen wordt. Niettegenstaande dit zullen toch dikwijls meerdere treffers noodzakelijk zijn om het vijandelijk vliegtuig buiten gevecht te stellen en het vervolgens omlaag te brengen. Maar het oppervlak van de vitale deelen is minstens tienmaal zoo groot als bij de gewone mitrailleurs, zoodat zelfs met een vuurdichtheid welke de helft is van die van de lichte mitrailleurs J) men waarschijnlijk gelijke en mogelijk grootere kans op succes heeft. 3e. Kanonnen van 15 tot 40 mm. Vele kanonnen met kalibers varieerend tusschen 20 en 37 mm. zijn reeds geconstrueerd in verschillende landen (Oerlikon, Soleure, Madsen, Hotchkiss, Vickers, enz.). Het meest volmaakt voor het schieten in de lucht schijnt op het oogenblik wel het Oerlikon kanon te zijn van 20 mm., hetwelk met een vuursnelheid van 400 schoten per minuut en een aanvangs- snelheid van 900 m.p.sec. een projectiel van ongeveer 300 g. ver schiet en voorzien is van een houder voor 30 patronen. Er bestaat ook een zwaar kanon van 37 mm. Vickers-Armstrong, hetwelk met een vuursnelheid van 100 schoten per minuut en een Dit zal meestal het geval zijn want men zal tengevolge van het gewicht als regel slechts half zooveel zware als lichte mitrailleurs kunnen meenemen. 474

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66