aanvangssnelheid van 600 m.p.sec. een projectiel van 1,225 kg. verschiet en voorzien is van een houder voor 5 patronen. Dit is wel het grootste momenteel gebruikte kaliber 1). De hooge aanvangssnelheden kunnen bij de grootere kalibers slechts verkregen worden ten koste van een belangrijk gewicht 2), en vooral ten koste van een grooten terugstoot, welke het gebruik van deze wapens slechts mogelijk maakt op vliegtuigen van groote afmetingen. Het Vickers kanon van 37 mm. heeft een aanvangssnelheid van 600 m. p. sec. met een terugloop van ongeveer 40 cm.; het gewicht van het kanon is ongeveer 140 kg. 3); met 200 patronen zal het totale gewicht ongeveer 400 kg. zijn. Het Oerlikon kanon van 20 mm. weegt met zijn affuit niet meer dan 65 kg.; met 200 patronen zal het totale gewicht ongeveer 130 kg. zijn. Maar de groote aanvangssnelheden zijn speciaal van belang voor het juistheidsvuur op groote afstanden, indien de montage van het wapen en het vliegtuig dit veroorloven. De vuursnelheden zijn tot op dit oogenblik veel geringer dan die van de mitrailleurs: 100 a 400 schoten per minuut met onder brekingen, noodig voor het verwisselen van de houders, welke veel- vuldiger voorkomen, naarmate het kaliber grooter is. Het is waar schijnlijk, dat op dit gebied nog belangrijke vooruitgang zal plaats hebben. Het gebruik van kanonnen, stug bevestigd op vaste steunpunten, brengt geen groote vermeerdering van het gewicht met zich, ver geleken met de mitrailleurs; alleen is het gewicht van het wapen en de munitie grooter. De opstelling is echter moeilijk genoeg; een schitterende oplossing is gevonden in het motorkanon. Een nadeel van het motorkanon is echter dat hierdoor waarschijnlijk water koeling noodzakelijk wordt, welke alleen al uit een militair oog punt groote nadeelen heeft. We zien dan ook dat in den laatsten J) Het projectielgewicht neemt snel toe met het kaliber. Zoo zal b.v. voor de projectielen die een dichtheidscoëficiënt hebben van 15 het gewicht op de volgende wijze vermeerderen 20 mm. 120 g.; 25 mm. 225 g 30 mm. 400 g.; 40 mm. 970 g. Voor een bepaald soort projectiel (b.v. explosief) is de dichtheidscoëffi ciënt vanzelfsprekend grooter voor de kleinere kalibers (20 tot 25 mm.) dan voor de grootere kalibers (30 tot 40 mm.). Waar bij het vuur in de lucht de afstand van werkzaam vuur gering is, kan men met een hooge ballistische coëfficiënt genoegen nemen; men kan dus de dichtheidscoëfficiënt van het projectiel verminderen; dit maakt het mogelijk, om bij gelijkblijvend kaliber het gewicht van het kanon te vermin deren voor een gegeven aanvangssnelheid. Echter worden de gewichten van de kanonnen zeer gauw te groot bij het vermeerderen van de aanvangs snelheden. 3) Voor een aanvangssnelheid van 800 m. zou dit kanon bijna het dubbele wegen, n.l. ongeveer 260 kg., en voor een aanvangssnelheid van 900 m. ongeveer 320 kg. 475

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 67