tijd de water gekoelde motoren meer en meer door de luchtgekoelde verdrongen worden, ook bij de burgervliegtuigen. Het valt buiten het bestek van dit artikel hier dieper op in te gaan. Het gebruik van deze wapens op beweegbare affuiten welke het schieten in alle richtingen veroorloven, brengt grootere moeilijk heden met zich wanneer men aan den eisch van juistheidsvuur blijft vasthouden. Men zal voor deze wapens ongetwijfeld electri- sche bewegingsinrichtingen (voor het in de richting brengen dus) moeten hebben, welke inrichtingen zwaar zullen zijn en veel plaats zullen innemen; zij zullen slechts opgesteld kunnen worden op groote vliegtuigen. Tenslotte zal de bescherming van deze wapens tegen windinvloeden het gebruik van gesloten koepels noodza kelijk maken, welke veel plaats innemen en dus eveneens slechts op groote vliegtuigen geïnstalleerd zullen kunnen worden. De uitwerking van de projectielen is groot: met een explosief projectiel met groote scherf werking van 20 mm. dat een vleugel treft, verkrijgt men bij het intreden een gat van 10 cm., bij het uittreden een gat van 40 cm. middellijn, het linnen of het metaal in de omgeving wordt letterlijk geperforeerd, evenals de langs- en dwarsliggers van de vleugel in de buurt van het trefpunt. Uit de voorgaande beschouwingen blijkt, dat het beste vliegtuig kanon momenteel het kanon van 20 mm. schijnt te zijn, dat bij een betrekkelijk gering gewicht een aanzienlijke vuursnelheid heeft met een aanvangssnelheid, die bijna gelijk is aan die van mitiail- leurs. De gebruikte houders kunnen, zonder dat hun gewicht te groot wordt, een voldoende aantal patronen bevatten om vuurstoo- ten van een voldoende dichtheid af te geven. Dit kanon van 20 mm. komt overeen met een mitrailleur van zeer groot kaliber met de helft van de vuursnelheid van de tegen woordige mitrailleurs; deze geringere vuur dichtheid wordt gecom penseerd door de zooveel grootere uitwerking van het enkele schot, welke onvergelijkbaar is met die van mitrailleurkogels. Met een dergelijk kanon zal het niet meer noodig zijn, zooals bij de zware mitrailleurs, om verscheidene treffers te verkrijgen teneinde een vliegtuig buiten gevecht te stellen; twee of drie trefferss zullen in het algemeen voldoende zijn. Uit een en ander volgt, dat het kanon het wint van de mitrailleurs door het zooveel grootere doeloppervlak dat er aan geboden wordt. Wij willen deze bespreking van de in gebruik zijnde kanonnen niet besluiten, zonder melding te maken van de ideëen van den voormaligen Russischen Commander A. P. de Seversky. Deze pro pageert in de „U. S. Air Services" het gebruik van bommen met aanvangssnelheid. De bekende Duitsche expert op het gebied van raketten, von Opel, heeft verklaard, dat wapens geconstrueerd kunnen worden, waarin de helft van het gewicht wordt ingenomen door ontplof bare stof en de andere helft door de noodzakelijke uitrusting en 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 68