Tenslotte mist men elke circulaire druk, zoodat nooit stuwing of anaemische 1) complicaties zullen optreden; welke men in den oorlogstijd zoo vaak bij de gipsverbanden zag, wanneer deze niet deskundig aangebracht waren, en die tot zooveel onnoodige amputaties aanleiding gaven. Het gemakkelijk hanteerbaar zijn van de Thomasspalk, ook door den niet-specialist chirurg en het ontbreken van de gevaarlijke complicaties bij het gebruik ervan, zijn zeker oorzaak geweest dat deze spalk in de entente legers zoo veelvuldig gebruikt werd. Door de extensie in de spalk nu zal de stand van de fractuur stukken verbeterd worden, doordat de samentrekkende werking van de spieren genivelleerd wordt. Hierdoor zal de pijn aanmer kelijk verminderd worden en hierdoor o.a. de patiënt in minderen shock-toestand geraken met al zijn directe en indirecte gevaren. Direct doordat zij het leven bedreigt; indirect doordat door den lagen bloedsdruk, die bij dezen toestand heerscht, de infectie ge makkelijker terrein winnen zal. Door den geringeren shock-toe stand of het ontbreken ervan en bovendien door de immobilisatie van de fractuurstukken, die door de extensie plaats heeft, zal vaak de inseminatie (besmetting) van de wond bezworen kunnen wor den en niet leiden tot een infectie. Tenslotte kan men, wanneer dit noodig mocht blijken, met een flanellen zwachtel, die men van de eene lengtestaaf onder het been langs laat loopen naar de andere staaf en dan weer terug een soort beenlade maken. Hierin zal dan boven- en onderbeen geheel gesteund worden, terwijl bovendien de normale extensie, als boven beschreven ook nog uitgeoefend kan worden. Zelfs zou men zoo noodig de puttee kunnen gebruiken om de geïmproviseerde been lade te maken. Het zal begrijpelijk zijn, dat door de opheffing van de samen trekkende werking van de spieren, de banden h en i telkens ont spannen zullen worden. Bovendien zullen door het rekken van het materiaal en het verschuiven van de enkelmanchet, deze banden h en i telkens ontspannen worden. Zij zullen hierdoor los komen te hangen en zonder functie zijn. Men zal dus deze banden geregeld moeten aanspannen. Door dit aanspannen zal toch telkens de spierweerstand over wonnen worden die de repositie van de beenstukken onmogelijk maakte. Het personeel zal dus bijgebracht moeten worden, dat tijdens het vervoer van den patiënt telkens de banden h en i moeten worden bij gespannen. 4. Het aanleggen van de Thomasspalk. Het aanbrengen van een Thomasspalk moet door minstens 2 personen gebeuren. De eene houdt aan het voeteneinde van den 481 x) anaemie bloedarmoede.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 73