patiënt staande, het liefst met gestrekte armen, om de tractie op de fractuur zoo permanent mogelijk te maken, den voet van den patiënt bij den hiel met de eene hand en bij den middenvoet met de andere hand, vast. De 2de persoon brengt nu voorzichtig de spalk met den bekkenring om den voet. De 1ste persoon zal hierbij de handen om de beurt moeten loslaten om de tractie niet op te heffen en toch de bekkenring te kunnen laten passeeren. Deze ring wordt nu zoo hoog opgeschoven, dat zij tegen het bekken steunt. Nu wordt eveneens door de 2de persoon de manchet om het onderbeen aangebracht en terwijl de eerste persoon trekken blijft, worden de banden h en i via de ringen a aan de ringen b door persoon No. 2 bevestigd en nemen deze banden weldra de tractie van persoon No. 1 over. Het aanbrengen van de spalk is dus zeer eenvoudig, ook voor den niet-specialist chirurg en ook voor den leek op medisch gebied. Mocht een gecompliceerde fractuur bestaan, dan kan nu de pantalon van den patiënt opengeknipt worden, zoodat men tot de wondverzorging kan overgaan. In het veld zal men volstaan met het aanleggen van een snelverband. Daarna kan bij granaatver wondingen in de 1ste of 2de chirurgische linie (de Hoofdverband- plaats, respectievelijk het Veldhospitaal) tot ATSinjecties (anti tetanus serum injectie) en tot wondtoilet, zoo noodig tot wondex- cisie, worden overgegaan, waarna de patiënt naar het basishos pitaal voor de definitieve hulp en behandeling kan worden door gezonden. Het zal uit het voorgaande wel duidelijk zijn, welke voordeelen deze spalk in de Buitengewesten heeft. Juist waar hier de ver wonde soms dagen lang langs de bergpaden per veldbrancard (tandoe) gedragen zal moeten worden, heeft reeds in deze spalk tijdens dat vervoer de behandeling plaats en zal reeds onderweg; de repositie plaats hebben. 5. De aanmaak van de Thomasspalk. Deze gebeurt op de orthopaedische afdeeling van het Militair Hospitaal te Tjimahi. De onkosten van deze spalk zijn de zelf- kosten van het materiaal, dus zeer gering. Het groote voordeel is bovendien dat het ronde en platte ijzer (beide materialen voor de Indische bedden-industrie noodig) in onbeperkte hoeveelheid op Java aanwezig is en we dus geheel in dit opzicht onafhankelijk zijn. De eenige manier tenslotte om te maken dat onze medische oorlogsorganisatie goed in de hand ligt, is haar in vredestijd in te loopen en te zorgen dat zoowel medici als ondergeschikt personeel met de bestaande eenheden reeds in vredestijd werken. Het ligt dan ook in de bedoeling van den Inspecteur M. G. D. elke militaire medische post 2 van deze Thomasspalken toe te zenden. 482

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 74