Küstrin rommelde, heet verlangend om in te grijpen Wee, U O, Fermor Met uw brandende, moordende, schoffeerende Kozak- kenbenden. De onverbiddelijke afrekening is nabijx) Op 22 Augustus waren alle Pruisische troepen vereenigd ten Z. van Küstrin ten getale van 3'o000 man; en nu ging een der bloe digste en afschuwelijkste slagen van den ganschen Zevenjarigen Oorlog beginnen. Ik kan den slag niet in 't kort bespreken, al zal ik het verloop wel schetsen ge moet het verhaal zelf lezen in de tallooze bronnen. Het verhaal dat Carlyle, Vol. VIII, p. 37 t/m 58 er van geeft vind ik wel heel aangrijpend. FRIEDRICH trekt met alle troepen NW. langs den Oder tot 20 km. stroomafwaarts, overschrijdt daar de rivier en gaat nu Oost (dus Noord om de Russen heen, die bij Zorndorf, N. van Küstrin staan) tot aan de Mietzel, overschrijdt dit moerasriviertje en ver nielt alle bruggen achter zichstaat dan Noord van Fermor's 44000 Russen, die in een gesloten legerplaats afwachtentrekt: dan verder Oost en geheel om Fermor heen, tot hij zich ten slotte opstelt tusschen Küstrin en Fermor's kamp de oogen wijd open, de lippen opeengeklemd, en wetende dat hij die Russen gaat ver nielen en vernietigen En ze tegen de Mietzel zal dringen, en ze daarin zal zien verzinken En Fermor's overmacht is als een kolossale beer, die met bloed- doorloopen oogen tuurt naar wat die vijand doet, dien hij voelt maar niet ziet; die telkens aan een anderen kant komt, en dreigt, met wat, en waar En op 25 Augustus 1758 breekt in den vroegen morgen de bloe dige Slag bij Zorndorf los door den aanval van Manteuffel's eerste divisie op den Russischen rechtervleugel, die al dadelijk zware verliezen lijdtmaar Manteuffel wordt niet gedekt op zijn rech terflank door het achterblijven van de tweede divisie, waarop de overmachtige Russen zich van alle kanten op Manteuffel's groep werpen Arah, arah De overwinning is ons Maar Seydlitz Nu Nu En met 36 eskadrons werpt deze onvolprezen ruiteraanvoerder zich in het gevecht in een charge, die alles om verwerpt en neersabelt en vernietigt, tot hij van louter vermoeid- 415 b Lezer, herinnert ge U Küstrin, waar FRIEDRICH na zijn „desertie" door „Papa" werd heen gezonden, en waar hij enkele jaren als verbannene toefde (1730 tot 1732), en waar hij zijn eerste echte jongens liefde doorleefde met Frau Von Wreech, van Tamselsie war voller Schönheit mit einem Teint wie Lilien und Rosen En FRIEDRICH bekende haar zijn liefde in een gedicht„Gestandnis" Dein Skiave will ich bleiben enzIch hab' ja still geschwiegen, gefesselt die Gedanken, In Anschaun ganz versunken, als ich Dich hier gesehn; Du schienst mir eine Göttin lasz es mich Dir gestehn enz. enz. En in dat land raasden en tierden nu de wilde Kozakkenbenden

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 7