NEDERLANDSCH. 497 Tijd IVi uur. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen. 1. Wetenschap en Oorlog. (Wisselwerking, wetenschappelijke ontdekkingen, ontwikkeling aviatiek, orthopaedie en chirurgie, invloed op bestaande en nieuwe industrieën, ook als gevolg van economische isolatie; surrogaten, enz. Aanwending voor vre desdoeleinden van in den oorlog opgedane kennis en ervaring). 2. De positie van het rijk der Nederlanden in den Pacific. (de ligging van Ned.-Indië t.o.v. de gebieden der groote mogendheden de beteekenis van Ned.-Indië voor eventueele oorlogvoerenden als vindplaats voor stookolie en als gebied, waarin steunpunten zijn te maken voor een handelsoorlog de preventieve werking van onze vloot de beteekenis van het vlootsteunpunt voor de vlootde beteekenis van het leger voor de verdediging van het vlootsteunpunt.) 3. De waarde van den Hollandschen beroepssoldaat voor het K.N.I.L., de plaats welke hij inneemt in de Indische Maatschappij en de pogingen tot verbetering hiervan. (eigenschappen van den Holl. soldaat zijn aandeel in de gezagsvestiging in het verleden invloed van de bezuiniging op de sterkte van het contin gent de kadervorming de omgang met den burgerstand invloed hierop van de militie - het werk van verschillende vereenigingen (welke ter zedelijke verheffing van den Holl. soldaat). Tijd: lVi uur. FRANSCH, DUITSCH OF ENGELSCH. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen. 1. De onafhankelijkheid van de Philippijnen. (aard en samenstelling van de bevolking economische gevolgen van de onafhankelijkheid emigratiegebied voor Japansche expansie internati onale politieke situatie strategische positie). 2. Met de Compagnie (Batterij) op manoeuvre. (Door den Div. cdt. jaarlijks uit te geven schema groote oefeningen Eerst veelvuldige oefening nabij garnizoen, waaraan steeds miln. om verschil lende redenen onttrokken. Voorbereiding, regeling spoorwegvervoer, stem ming in den troep, aankomst op oefenterrein, legering. Cie. (bij.) eerst ingedeeld bij det. met vertragende opdracht, een rustdag en vervolgens bij een det. voor directe kustverdediging. Opgedane indrukken, vermoeidheid en stemming van den troep, omgang met de bevolking. Wapenschouwing afgenomen op oefenterrein door G. G. Terugkeer naar garnizoen. Na betrachtingen o.m. betreffende het nut der gehouden oefening). 3. De nieuwe motorvoertuigenbelasting. (Welk criterium gold bij het oude belastingstelsel Welke waren de gevolgen daarvan onder invloed van de thans heerschende malaise Welk criterium geldt bij het nieuwe belastingsysteem Welke invloed verwacht men daarvan Welke zijn de voor- en nadeelen van het nieuwe stelsel.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 89