heid niet meer dooden kan De Russische infanterie van dezen vleugel is nu een chaos de menschen slaan de bran- dewijnvaten open en bedrinken zichdooden de officieren die met hun sabels de vaten stuk slaan vallen neer om den wegstroomenden drank van den grond op te slurpen De linkerhelft van de Russische stelling Oost van den Galgen Grund is nog intacten FRIED RICH organiseert zoo snel moge lijk een nieuw aanvalsfront, hoofdzakelijk met de troepen van zijn rechtervleugelmaar nog is die aanval niet op gang gekomen of de Russische cavalerie van den linkervleugel, gevolgd door infanterie, snelt voorwaarts, werpt de aanvallende Pruisische troepen omver en jaagt een deel er van op de vlucht J). Zou Fermor nog een kans hebben Maar weder verschijnt Seydlitz, nu aan het hoofd van alle 61 eskadrons, valt als een stormwind op het tumult van Russen en Pruisen en jaagt alles terug, de Mietzel in „Carlyle, VIII, 52 Shortly after four o'clock, the firing, regular „firing, altogether ceased ammunition nearly spent, on both sides; „Prussians snatching cartridge-boxes of Russian dead and then began „a tug of deadly massacring and wrestling man to man, with bayonets, „with butts of muskets, with hands, even with teeth, such as was „never seen before. The Russians, beaten to fragments, would not „run whither run Behind is Mützel and the bog of Acheron on „Mützel is no bridge leftthe shore of Mützel is thick with men and „horses, who have tried to cross, and lie there swallowed in the „ooze like a pavement. The Russians, never was such a „vis „inertiae" as theirs now. They stood like sacks of clay, like oxen „already dead; not even if you shot a bullet through them, would they „fall at once, but seemed to be deliberate about it." Den Russen kostte deze vreeselijke slag 21529 man, den Pruisen 11390; bijna 12000 dooden bedekten het slagveld „and of the wounded on the field, one shudders to imagine." FRIEDRICH die haast had om naar Sachsen terug te keeren, kon geen tijd vinden om het overschot der Russen te vernietigen en liet hen ongehinderd ontsnappen (weswegen luide Te Deums in Wien en Paris en St. Petersburg; tot men ook daar de waarheid kende!); en op 2 September was hij alweer met 15 batns en 33 esks op weg naar Sachsen, waar Daun en het Reichsarmee waren binnengevallen. Fermor trok met het restant van zijn leger (19000 man) naar de beneden-Weichsel, gevolgd door Von Dohna. Daun en het Reichsarmee, elk 50000 man, trachtten HEINRICH's leger in te sluiten, welk voornemen HEINRICH, die zeer waakzaam was en handig opereerde, steeds vernietigde. En toen Daun hoorde, b De Koning bemerkte hier voor het eerst, dat hij zijn oude beproefde infanterie van Prag en Kolin niet meer had 416

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 8