500 Een veel gehuldigde opvatting is„Die Luftwaffe ist die Hauptwaffe". Inderdaad kan men aannemen dat kort na of gelijktijdig met de oorlogs verklaring bombardementseskaders de groote steden, fabrieken, concentra tiegebieden van troepen zoomede spoorwegen zullen trachten te vernielen, men dient echter niet te vergeten, dat de beste bescherming van de eigen objecten berust op het „rücksichtslos" aanvallen van die van den vijand, zoodat het slechts hierop neerkomt dat degene die het beste op den afweer is ingesteld (luchtdoelgeschut, gasmaskers, onderkomens, jagerbescherming) overwinnaar zal zijn. Van meer gewicht is hierbij nog de zedelijke kracht waarmede een volk, in al zijn lagen, een overval uit de lucht weet te door staan. „Der Luftwaffe allein binnen weniger Tage die Kriegsentscheidung beizumessen, ist eine Behauptung, die ebenso oft aufgestellt wie abgelehnt wird. Sie ist friedensmaszig nicht zu lösen. Wille, Erziehung, Führung, Seelenstarke gestützt auf Abwehrmittel werden die Entscheidung bringen." Voor wat betreft de rol welke de strijdwagens in een toekomstoorlog zullen spelen neemt men dikwijls aan, dat deze in gesloten fronten vuurspuwend, en beveiligd door nevelschermen, alles voor zich zullen vernietigen en vernielen, om op deze wijze den weg naar de overwinning voor de infan terie te openen. Schr. vestigt er echter de aandacht op, dat hoe hoog men de techniek in de lucht en op den grond ook aanslaat, men niet moet ver geten, dat alle technische middelen ook de strijdwagen en het vliegtuig door menschen moeten worden geleid tegen menschen. „Das Gerat lebt und fallt mit den Menschengeist, mit den Spannungen der unsterblichen Men- schenseele, mit der Persönlichkeit. Somit wird das Material an sich den Menschen nicht überwinden, der auch unter den schwersten Opfern im Besitz seiner geistigen und sittlichen Krafte bleibt." Op grond van Schr.'s hiervoren in het kort uiteengezette betoog besluit hij, dat de vraag welk wapen het hoofdwapen der toekomst zal zijn, thans niet kan worden beantwoord, de practijk van den oorlog zal hierop een antwoord moeten geven. De woorden van Clausewitz „Die Verbindung der drei Waffen gibt die gröszte Starke" zijn echter nog steeds onbetwistbaar juist. Spoorwegvervoer. Militdr Wochenblatt No. 25. Masznahmen bei Störung von Truppenver- schiebungen auf Eisenbahnen, door maj. a. D. Dr. Kretzschmann. De vraag, welke maatregelen moeten worden genomen bij verkeersstrem mingen, welke in een toekomstoorlog veelvuldig zullen voorkomen als gevolg van de groote kwetsbaarheid van spoorlijnen voor luchtbombarde menten, dient reeds in vredestijd te worden beantwoord. Voor het geval moet worden gerekend op een langdurig oponthoud, komt het omleggen van het verkeer ter sprake; is dit niet mogelijk, dan zal transport per motorvoertuig in de plaats moeten treden. Dit vereischt aan passingsvermogen en de grootste soepelheid bij het gebruik van spoorwegen zoomede een volkomen voorbereid gecombineerd gebruik van trein- en autovervoer. Indien de stremming echter slechts van korten duur is, zoodat rekening kan worden gehouden met een weer spoedig in bedrijf stellen van het spoorwegverkeer, zal men volgens de volgende beginselen moeten handelen. Ie Onder alle omstandigheden moet men trachten het massavervoer in gang te houden, waartoe, zooals uit ervaring is gebleken, het tijdig besluiten tot het omleggen van een gedeelte der treinen het zekerste middel is om te voorkomen, dat grooteverkeerstremmingen, waarvan de gevolgen zich over grooten afstand zullen doen gevoelen, zich zullen voordoen. De onmiddellijk bij de stremming betrokken treinen zullen uitgeschakeld worden, terwijl de overige transporten in beweging worden gehouden door hen om te leiden. De tijdelijk uitgeschakelde treinen kunnen dan later in het vervoer ge- lascht worden. Een voorwaardevoor het doen slagen van het omleggen is,

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 92