501; dat de hiervoor in aanmerking komende lijngedeelten met personeel bezet zijn en alle maatregelen voor het instellen van den nachtdienst zijn genomen. 2e. Kan het omleggen van het verkeer niet plaats hebben, dan verdient het aanbeveling de gedurende den duur van de stremming ter plaatse aan komende treinen op zijsporen te rijden en de troepen zoo noodig te doen uitstijgen zoodat, zoodra de stremming is opgeheven, de dan op deze plaats aankomende treinen de reis ongestoord kunnen voortzetten en in de oor spronkelijk vastgestelde volgorde de plaats van bestemming zullen kunnen bereiken. Het zal dan echter noodig zijn, dat de met de herstellingen belaste dienst tijdig vaststelt hoe lang ongeveer het oponthoud zal duren, opdat de voorbereidingen voor het op zijsporen rijden van eenige opvolgende treinen tijdig kunnen worden genomen zoodat dit geen extra oponthoud zal veroorzaken. Zoodra de storing is opgeheven zullen de ter zijde opgestelde treinen in het vervoerplan worden opgenomen, dan wel achter het vervoer van het gros volgen. Bestrijding van strijdwagens. Militar Wochenblatt No. 26 Neuzeitliche Kampjwagenabwehr auj dem Gefechtsfeld. De Schr. van dit artikel propageert de indeeling van „überschwere M.G." bij de troepen in voorste lijn ter bestrijding van de vijandelijke lichte strijd wagens, welke ter verkenning vooruitgaan en tot taak hebben den vijand tot vuren te verleiden, waardoor de vijandelijke afweerwapens hun opstelling zullen verraden. Schr. betoogt dat het afweergeschut geringe uitwerking zal hebben op deze lichte strijdwagens, bovendien zal het, na eenmaal op de lichte vechtwa- gens te hebben gevuurd, groote kans loopen onder vijandelijk artillerie vuur te worden genomen, waardoor het, voordat de eigenlijke taak, de be strijding van de middelbare en zware vechtwagens, zal aanvangen, buiten gevecht kan zijn gesteld. Door het inzetten van zware anti-tank mitrs., welke een groote vuur- snelheid hebben en in staat zijn de lichte vechtwagens buiten gevecht te stellen, behoeft het anti-tank geschut zijn opstellingen niet voortijdig te ver raden. Vooral bij nevel en slecht zicht kunnen de zware anti-tank mitrs. met hun bestreken baan het voorterrein „abstreuen" en treffers verkrijgen. Ten slotte wijst Schr. op het gebruik van deze wapens als luchtdoelmitrs. Gasdienst. Mavors, Fébr. 1395. Gasbescherming bij motorvoertuigen door S. Schil derman. Schr. wijst er op dat het vraagstuk; „de collectieve gasbescherming voor motorvoertuigen" nog niet is opgelost. De moeilijkheid is hierin gelegen, dat de openingen waardoor de wapens en obtische instrumenten naar buiten komen, gasdicht moeten worden afgesloten, terwijl toch de beweeglijkheid van deze wapens en instrumenten niet mag worden geschaad. Voorts zal de ruimte, waarin de motor is geplaatst, gasdicht dienen te worden afgesloten, terwijl ten slotte de beperktheid van de gevechtsruimte de oplossing van het vraagstuk dubbel moeilijk maakt. Men is derhalve thans nog op individueele bescherming aangewezen. In verband hiermede vraagt Schr. zich af, of het geen aanbeveling zou verdienen den chauffeur inplaats van de lederen overkleeding, van een tegen blaar trekkende strijdgassen beschermend pak te voorzien, aangezien dit groote voordeelen zal hebben bij ontsmetting van den wagen indien deze door een met blaartrekkende strijdgassen besmet terrein heeft gereden. De schakelijke werking van de strijdgassen op den motor en den wagen besprekend, merkt Schr. o.m. op, dat de nadeelige gevolgen der strijdgassen

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 93