3. TOEPASSINGSMOGELIJKHEDEN VAN DE OFFENSIEVE HANDGRANATEN door L. A. VELLENGA, lste Luitenant der Infanterie. Bij vele korpsen is in November 1934 voor het eerst geoefend met scherpe handgranaten en zooals begrijpelijk is bestond voor deze oefeningen nadat de troep er ruim zes jaar van gespeend bleef groote belangstelling. Zonder eenigen twijfel heeft nu wel algemeen de overtuiging post gevat, dat we in deze nieuwe soort handgranaten bij den aanval een geducht wapen bezitten. Zooals bekend is, is aan den eisch die men aan offensieve handgranaten stelt, nl. het ongevaarlijk zijn voor den ongedekten werper, tot in hoogen graad voldaan. Scherfwerking heeft deze granaat practisch nietvan de zeer lichte metalen deelen is de detonator nog het stevigst gecon strueerd, doch dit onderdeel wordt, doordat het ook al met trotyl 1) is opgevuld bij detonatie geheel uit elkaar geslagen. De uitwer king bij direct treffen is vernietigend en dat behoeft geen ver wondering te wekken, als men bedenkt, dat de 500 gram wegende handgranaat nagenoeg geheel uit trotyl bestaat, welke hoeveel heid de brisante lading 550 gram trotyl van de stalen grana ten van de 7.5 cm L/20 der bergartillerie, nabij komt Ook de moreele uitwerking is door den zeer zwaren knal bij detonatie ongetwijfeld belangrijk. 433 O TROTYL wordt verkregen door het behandelen van toluol (een distillatie product van steenkoolteer) met salpeterzuur en zoutzuur. Het wordt ook in Ned.-Indië bereid. Trotyl is zeer stabiel en vrijwel onoplosbaar in water en alcohol, daaren tegen zeer goed oplosbaar in aether en benzol. Het is in gepersten of gegoten vorm ongevoelig voor slag of stoot; in poedervorm wordt het door een geweerkogel op minder dan 50 m. verschoten tot detonatie gebracht. Het voornaamste ontledingsproduct is het giftige CO. Trotyl of trinitrotoluol is in het Duitsche Leger ingevoerd als Spreng- munition '02, in Frankrijk als tolite, in Engeland als T. N. T. (Trinitroto luene), in België als tonite. Behalve als brisante springstof voor granaten komt trotyl m het Indische Leger nog voor in den vorm van boorpatronen cylindrisch 3 bij 7 cm. en wegende 75 gram en van blokjes van 4 bij 5 bij 7 cm., wegende 225 gram.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 25