626 dérer les éléments hippomobiles comme esclaves du ravitaillement au même titre que les éléments automobiles. Si l'on admet au contraire, que tout ce qui peut se macher et n'est pas vénéneux peut servir a maintenir les forces de chevaux et même parfois a les accroitre, la situation change considérable- ment en faveur du cheval." De aan- en opvoer van fourages is voor onze treinformaties steeds een heele kluif. Na lezing van het artikel vraag men zich af „redden onze weinig verwende treinpaardjes niet zich zelf In dit opzicht vooral kan de troep den aanvoer ontlasten. Men weet thans, wat men in geval van nood het eerst kan 'laten liggen'. Revue militaire Suisse, November 1934. „Ravitaillement et administrations des colonnes de trains." Capiteine Buxcel geeft onder bovenstaanden titel zijn ideeën over het vormen, het commandeeren en het verplegen van de vereenigde bagage- treinen eener samengestelde gevechtseenheid ter sterkte van een Zwitser- sche brigade (2e regimenten infanterie en 1 artillerie-groep). Hij verzekert de noodzakelijkheid van deze vereeniging, welke voert tot het ontstaan van een nieuwe, zij het zeer heterogene, eenheid, die gedurende een reeks van dagen zelfstandig kan blijven voortbestaan. De commandant moet zich met dit idee vertrouwd maken. Het zal niet meer, zooals men vroeger aannam, mogelijk zijn, dat de ba gage-treinen iederen avond ter beschikking van de troepen worden gesteld; zulks zal alleen op grooten afstand van den vijand kunnen geschieden. Er dient op te worden gewezen, dat schrijver de keukenwagens niet in deze vereeniging wenscht op te nemen. „Les cuisines roulantes appartien- nent a l'unité au même titre que les fusils et mitrailleuses etc. Si, dans de trés rares cas, on se voit contraint a grouper les trains cuisines, le groupe- ment ne doit jamais dépasser le cadre du bataillon et encore, pour ce faire faut il s'assurer, que la distance qui le sépare de la troupe ne s'allongera pas d'une manière funeste." De militaire Spectator, November en December 1934. De economische en industrieele verdedigings-voorbereiding buiten onze grenzen en bij ons. Onder dezen titel bepleit A. M. Vorstman, gep. Gen. Maj. Hoofd-Intendant, een economische voorbereiding voor Nederland volgens het Belgische voor beeld, dat in groote lijnen bespreking heeft gevonden in het W. J. 1933 blz. 188, voor zoover het de daarbij betrokken organen betreft. In België wordt het systeem der „uitgestelde contracten" gevolgd, aan welke contracten het karakter van vorderings-bevelen zal worden gegeven. Hierdoor wordt bereikt, dat men van te voren de noodzakelijke en tijdige aanschaffingen in binnen- en buitenland kan voorzien en eveneens al de moeilijkheden, die zich daarbij kunnen voordoen van te voren onderkent. Elk contract moet tot in details zijn uitgewerkt in een mobilisatie-dossier, bij welks samenstelling de contractant zelf het grootste aandeel heeft. Deze uitwerking wordt gecontroleerd en ingepast in het geheele raderwerk der voorzieningen. Er wordt vastgelegd in welke opzichten en door welke maat regelen, vooral finantieele, de overheid hulp kan geven. De samenwerking tusschen alle landsdiensten, de particuliere industrie en nijverheid is door den opbouw der organisatie en de uiteindelijke samenstrekking in één hand verzekerd. Ruimschoots wordt partij getrokken van de diensten van reserve-officieren, terwijl de loyale medewerking van handel, industrie en nijverheid is verkre gen. Voor Nederland wordt de oprichting gevraagd van het „Centraal Orgaan ter voorbereiding van de militaire aanschaffingsdiensten in oorlogstijd". Het is

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 108