627 voor de autoriteiten, die deze diensten zullen moeten leiden, niet mogelijk naast hun normale vredestaak deze voorbereidingen in vollen omvang ter hand te nemen. Ook in Nederland zal in dit Centraal Orgaan gerekend moeten worden op belangrijke steun van reserve-officieren, leiders in de economische bedrij ven welke trouwens in al haar geledingen bereid moet zijn tot samen werken en voorbereiden. Schrijver besluit met te wijzen op de gevaren, welke voor ons land kunnen voortvloeien uit de economische voorbereiding en de in-werking-stelling daarvan reeds in tijden van politieke spanning door landen als België (welke zich zullen uiten door het afvoeren van grondstoffen en levensmiddelen bui ten Nederlandsch gebied), indien ons land voor diezelfde periode geen maat regelen getroffen heeft. L. .Geneeskundige Dienst, enz. Archives Médicales Beiges, 88e Année, No. 2, Februari 1935. Op de 4e zitting van het „Office International de Documentation de Medecme Militaire" gehouden te Luik in Juni 1934, hebben de Poolsche Kolonels van den Geneeskundigen Dienst Leon Owczarewicz en Thadé Sokolowski een belangwekkende voordracht gehouden over het huidige standpunt in de behandeling en het voorkomen van injecties der oorlogs verwondingen. Het toepassen van de primaire wondexcisie, een door de Fransche chirurgie geschapen methode, beteekende een groote overwinning der oor- logschirurgie. De ervaringen nadien bij de dagelijks voorkomende acciden- teele verwondingen opgedaan, hebben de observaties tijdens den oorlog volkomen bevestigd. Hierbij is tevens gebleken, dat het tijdsverloop tus- schen het ontstaan der verwonding en de chirurgische ingreep de 6 uren niet mag overschrijden. Aan deze voorwaarde kan in de oorlogsomstandig heden niet altijd worden voldaan, waar nog bijkomt, dat de oorlogsgewonden door de lichamelijke en moreele uitputting een verhoogde dispositie voor wondinfectie hebben. De zware wondinfecties worden in den oorlog daarom zooveel gezien en de behandeling en prophylaxis daarvan zal een der meest actueele militair-medische vraagstukken blijven. Waar de wondexcisie slechts in de latente periode kan worden toegepast, dient het gewondentransport geheel op dezen termijn te zijn ingesteld. Het is echter niet mogelijk de uiter ste termijn, waarbinnen deze chirurgische ingreep moet worden verricht om nog resultaten te geven, schematisch aan te geven. Een en ander hangt van teveel factoren af (soort en toestand van het weefsel, aard der ziekte kiemen, toestand van locale en algemeene immuniteit, enz.). De beoordeeling of in een gegeven geval een gewonde aan de operatieve ingreep kan of moet worden onderworpen hangt bovendien niet alleen af van het tijdsver loop sinds de verwonding en van den algemeenen toestand van den ge wonde, maar in niet geringe mate ook van de practische ervaring van den chirurg. Behalve aan de primaire infectie zijn de oorlogsverwondingen bij uitstek blootgesteld aan secundaire infecties, waarvan de gevaarlijkste die zijn, overgebracht door de doktoren of het verplegend personeel, omdat in deze gevallen de ziektekiemen zeer virulent zijn en aangepast aan de menschelijke weefsels. In het algemeen kan men zonder overdrijving zeggen, dat de ver leende eerste hulp over het lot van den gewonde beslist. Over de meest doeltreffende behandeling van geïnfecteerde wonden is het laatste woord nog niet gesproken. Nog steeds wordt de medische wereld overstroomd met nieuwe producten der moderne pharmaceutische groot-indus trie. In den laatsten tijd is er echter algemeen een streven merkbaar bij de behandeling der wondinfecties de polypragmasie te verlaten. Het domineerende principe moet blijven: primum non nocere. De nuttelooze verwisseling van een immobiliseerend verband, het toepassen van onnoodige ingrepen of van nutte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 109