630 Door in met arsinen verontreinigde ruimten of in zg. gasvrije schuilplaatsen, die door het in en uitgaan van personen als anderszins niet gasvrij zijn gebleven, een weinig chloor te ontwikkelen, kunnen deze ruimten onmiddellijk weer voor gebruik geschikt worden gemaakt. Een andere toepassing is, dat personen, die deze stoffen in de kleeren in soms vrij sterke concentraties meedragen, zich in een vertrek begeven, waarin een hoeveelheid chloor is ontwikkeld. Er zijn door den schrijver ook proeven genomen met chloorinhalatie om na te gaan of deze als geneesmiddel voor door arsinen vergiftigde menschen en dieren kan worden gebruikt. Inderdaad bleek, dat de klachten onmiddellijk verminderen, terwijl de verschijnselen in korten tijd grootendeels waren verdwenen. Ook het enkele malen ruiken aan een fleschje met chloor of aan het droge chloorkalkpoeder (bv. aan een geopend blik chloorkalk, waarvan de opening met een zakdoek is bedekt, omdat de inademing van opstuivend chloorkalkpoeder op zichzelf heftig prikkelend werkt) doet al een duidelijke verbetering intreden. Worden marmotten met hooge concentraties arsinen vergiftigd, dan gaan de verschijnselen in den loop van één dag over in een ernstig ziektebeeld en gaan de dieren meestal binnen 24 uur te gronde. Worden de dieren echter na de vergiftiging in een ruimte met chloor ge bracht, dan verminderen de verschijnselen, gaan de dieren weer voedsel nuttigen en sterven zij niet. Verder onderzoek is nog noodig, de voorloopige uitslag echter van deze nieuwe perspectieven openende onderzoekingen leek den schrijver belangrijk genoeg om er een mededeeling over te doen. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 112