HEINRICH toen 52000 man aanvoerde. Den 13 November reeds kwam FRIEDRICH in Torgau aan, hersteld van zijn jicht, en nam de leiding over. Waarop Daun weer haastiglijk achter zijn stelling bij Dresden verdween, wetende dat hij nu zou worden aangevallen. Prinz HEINRICH trachtte den Koning van zijn aan valsplan af te brengen, meenende dat Daun uit zich zelf Sachsen wel zou verlaten maar uiteraard tevergeefsch. En FRIEDRICH zette nu een operatie aan, die gewaagder scheen dan ooit hij wilde Daun's stelling bij Dresden links (West) om trekken, hem daardoor noodzaken om door Dresden heen op den rechter Elbe-oever over te gaan, hem dan naar Bohemen terug te dringen, wat in dit moeilijke jaargetijde door de zware bergpassen van Stolpen stellig niet zonder kleerscheuren zou kun nen geschieden. En nu zond hij General Finck met 13500 man naar Dippoldiswalde (20 km. Z. van Dresden) vrijwel in Daun's rug Finck protesteerde tegen zijn opdracht, maar kreeg ten antwoord „Er weiss dass ich die Difficultaten nicht leiden kann mache dass „Er fort kommt." (In dit barsche antwoord verdisconteerde FRIED RICH zijn ontstemming over het feit, dat naar zijne meening Finck verantwoordelijk was voor de weinige activiteit van Prinz HEINRICH.) FRIEDRICH volgde zelf naar Meiszen en 18 Nov. naar Wilsdruf (W. van Dresden), zoodat Daun's stelling naar het Westen en Zuiden was afgesloten. Nu moge men achteraf de bru taliteit van het zenden van Finck met 13500 man in den rug van Daun's groote overmacht te erg vinden en afkeuren, maar vergete niet, dat de Koning Daun kende en wist, dat een dergelijke bedrei ging hem tot den aftocht naar Stolpen kon dwingen. En inderdaad was Daun reeds vast besloten om uit te wijken, toen zijn Gene raals hem de gevolgen voor oogen hielden (nl. zijn onherroepelijke val) en hem bezwoeren Finck aan te vallen, die nu bij Maxen stond (nog iets Oostelijker dan Dippoldiswalde). De overvalling werd uitgevoerd door het korps Sincères benevens de groep Bren- tano van het Reichsarmee en werd een volkomen succes. Hoewel FRIEDRICH aan Finck had geschreven „überlasse dieses alles „Euren Dispositionen und nöthigen Anstalten", kon Finck niet tot het besluit komen om zich naar het Westen aan de omsingeling te onttrekken hij bleef staan, werd ingesloten en capituleerde met 12000 man in 't open veld 529 En merkwaardig is FRIEDRICH's houding zeer zeker Hij, die in den aanvang van het jaar op een verdedigende houding was aange wezen, en die aan het einde van het jaar, na een veldtocht met zoo vele ernstige tegenslagen en ongeluk, toch het initiatief herneemt en Sachsen wil heroveren! Mannen van het karakter van HEINRICH konden zich nu eenmaal de grootheid van die daad niet indenken. „Euer Schreiben vom 21 dieses ist Mir eingeliefert worden. „Es ist bis dato ein ganz unerhörtes Exempel dass ein preuszisches „Corps das Gewehr vor seinem Feind niederleget; von dergleichen

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 11