worden gebracht. Integendeel, de film moet blijven de toelichting in beeld, de film moet blijven het hulpmiddel, dat ter hand moet worden genomen, waar andere hulpmiddelen ontbreken of te kort schieten. De film is bovendien het hulpmiddel, dat toelichting geeft in den vorm van een bewegend beeld. Als zoodanig komt zij dus voornamelijk tot haar recht om beweging te demonstreeren, b.v. de werking van een wapen, een handgreep a.a. Daarentegen komt de film minder tot haar recht om een be paalden toestand te verduidelijken als de inrichting van een wapen, een houding bij de exercitiën, bij het schermen of bij de athletiek. Hier kan volstaan worden met een stilstaand beeld, dat in den vorm van het lantaarnplaatje reeds jaren bij het onderwijs in het algemeen een beproefd en waardevol hulpmiddel vertegen woordigt. Beter dan een foto, een plaat of een doorsnede, geeft het geprojecteerde lantaarnplaatje gelegenheid om voor allen even duidelijk het onderwerp te behandelen en toe te lichten. De hulp middelen voor een verklaring van de theorie van min of meer ingewikkelde onderwerpen zullen daarom veelal uit films én uit lantaarnplaatjes bestaan. Zooals reeds elders werd gezegd, voorzien moderne filmprojectie apparaten in de behoefte om een bepaald beeldje van de film nader toe te lichten en vindt men dus als het ware film- en lan- taarnplaatjeprojectie in één toestel vereenigd. Om verschillende hier niet nader uiteen te zetten redenen komt bij het gebruik van een dergelijk projectieapparaat a double usage de projectie van het stilstaande beeld in het gedrang, zoodat voor instructiedoel einden behalve een projectietoestel voor films de aanwezigheid van een projectietoestel voor lantaarnplaatjes aanbeveling ver dient. In de meeste lokaliteiten ingericht voor het vertoonen van films, treffen we dan ook tevens een projectietoestel voor lan taarnplaatjes aan. Behalve lantaarnplaatjes kan men ook een film strookje, samengesteld uit die filmbeeldjes, welke een nadere toelichting of verklaring wenschelijk maken, projecteeren. Modern uitgeruste projectietoestellen voor lantaarnplaatjes, zijn bovendien uitgerust voor z.g. „opzichtprojectie" waardoor niet alleen lantaarnplaatjes, maar ook foto's, kaartbladen, illustra ties uit tijdschriften a.a. kunnen worden geprojecteerd. (Epidias coop) Ook worden toestellen voor opzichtprojectie afzonderlijk ge bruikt (Episcoop). Een dergelijk toestel vormt een practisch hulp middel bij besprekingen met officieren en kader over een gehouden of te houden oefening, bij behandeling van krijgsgeschiedkundige voorbeelden e.d. Voor instructiedoeleinden gaat het gebruik van bewegende en stilstaande lichtbeelden hand aan hand. In een goed geoutilleerd theorielokaal moet de gelegenheid aanwezig zijn om tusschen de theorie door even een korte film of een lantaarnplaatje te vertoo- 535

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 17