richt in den weg stonden hebben op de Koninklijke Militaire Academie geleid tot de eerste stappen voor een eigen filmarchief en een eigen filmbedrijf. Kortheidshalve mogen deze stappen hier puntsgewijze worden opgesomd. 1. Er werd aan de K. M. A, een commissie ingesteld voor het gebruik van lichtbeelden bij het onderwijs (filmcommissie). 2. Het aanwezige materieel (toestellen, lantaarnplaatjes, enz.), kwam onder het beheer en toezicht van deze commissie. 3. Een aantal leslokalen (voorloopig vijf) werd ingericht voor vertooning van lichtbeelden in elk dezer lokalen werd een projectielantaarn voor lantaarnplaatjes opgesteld. 4. Er werd een projectie toestel voor smalfilms van 16 mm. aan gekocht. 5. Smalfilmafdrukken werden besteld van de belangrijkste Ne- derlandsche militaire instructiefilms. 6. Voor het maken van eigen opnamen werd een opnametoestel van 16 mm. aangekocht. 7. In een circulaire werden den leeraren aanwijzingen gegeven betreffende het gebruik van lichtbeelden bij het onderwijs. Deze maatregelen te samen vormen een basis, waarop het ge bruik van lichtbeelden aan een inrichting van onderwijs kan wor den toegepast en bevorderd. Het cursusjaar 1933/1934 vertoonde tengevolge van deze maat regelen een toenemend gebruik maken van lantaarnplaatjes en opzichtprojecties. Door late aflevering van de bestelde smalfilm- afdrukken konden eerst tegen het einde van het cursusjaar de films in gebruik worden genomen. Handleidingen ter voorlichting van den leeraar zijn in bewerking. Ten slotte moge hier worden vermeld, dat de eerste film, bewerkt door de Academiefilmcommissie, het slaan van een be paald type brug, in dit cursusjaar gereed kwam Thans terugkomende op het filmbedrijf van de legerfilmcom- missie, moet worden gezegd dat dit bedrijf practisch op zijn doode punt staat. Men zit op het oogenblik met eenige dure filmzalen, een beperkt aantal kostbare films en met kostbare apparaten, terwijl de productiviteit van dat alles zeer gering is. Bovendien is het beschikbare bedrag voor het samenstellen van nieuwe films door bezuiniging op de legeruitgaven belangrijk verminderd. Zijn wij goed ingelicht zoo wordt thans overwogen om van de normaal film over te gaan op de smalfilm van 16 mm, een maatregel, die weliswaar belangrijke consequenties met zich meebrengt t.a.v. het thans aanwezige normaalfilmmaterieel, maar die o.i. de deur opent tot een meer algemeen gebruik van de film bij de opleiding in het leger. 540

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 22