meene ontwikkeling is over het algemeen niet overbodig. Voor dergelijke doeleinden vormt de film een prachtmiddel Ten slotte beteekent de film bij de opleiding van de militie een beproefd middel om de vereischte kennis vlug en grondig bij te brengen. De opleidingstijd is zeer beperkt; het programma voor de opleiding ondergaat voortdurend uitbreidingen. Het is de film, die bij de behandeling van vele onderwerpen een aanmerkelijke tijdsbesparing kan geven. Maar ook grondige kennis is voor de militie van zeer groot belang. Na den korten eerste oefenings- tijd zegt de dienstplichtige het leger weer voor vele jaren vaarwel. De taak, welke hem in tijden van gevaar wacht, moet dus diep in het geheugen gegrift zijn. Het is de film die ook aan dezen wensch tegemoet komt. Voorts kan in de korte periode van herhalings oefeningen de film een belangrijke rol spelen, nl. als illustratie van de veranderingen in de organisatie, bewapening, enz. welke de afgeloopen jaren in het leger, meer in het bijzonder bij het wapen waartoe de dienstplichtige behoort, hebben plaats gegrepen. Hebben vorenstaande beschouwingen in hoofdzaak betrekking op de taak van het leger bij de handhaving onzer neutraliteit, de tweeledige taak van het Indische leger stelt wel bijzonder hooge eischen aan de opleiding en de voortgezette opleidng onzer troe pen. Bij de opleiding van den soldaat voor zijn vredestaak op Java en in de Buitengewesten, waarbij hij vaak zonder recht- streeksch toezicht verschillende diensten moet verrichten, met name bij de uitvoering van politiediensten, zal een gedocumen teerde voorlichting vrijwel onmisbaar zijn. Ook bij het onderricht in V.P.T.L.-oefeningen zal men in vele gevallen door gebruik making van enkele korte films aan het voorstellingsvermogen van den man tegemoet kunnen komen. Op de Buitengewesten zelf, waar de oefening voor de B.V.-taak op den achtergrond geraakt, opent het gebruik van films de moge lijkheid om den troep op de hoogte te houden van eventueele veranderingen in organisatie en bewapening, vooral in een periode van moderniseering van het leger. Doch er is meer. Behalve een leermiddel is de film een geliefd middel voor afleiding en vermaak. Een leger, dat de beschikking heeft over een militairen filmdienst met de daarbij behoorende gelegenheid om in elk kampement films te vertoonen, kan deze gelegenheid tevens aangrijpen voor een geregelde vertooning van goede films, aan kampementbewoners. Vertooning van goede films, vertooning van verfilmde nationale gebeurtenissen in Indië of in het moederland, in het algemeen vertooning van films ter verhooging van de belangstelling in ons koloniaal bewind, vormen even onmisbare schakels in de opleiding en vorming van den man als theorieën over de krijgstucht, geslo ten exercitiën en velddienstoefeningen. Speciaal onder de huidige 542

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 24