tijdsomstandigheden neemt de opvoeding van den troep een be langrijke plaats in bij de opleiding, te meer daar onze inheemsche militairen in wezen gehuurde krachten zijn, wien eigenschappen als vaderlandsliefde, liefde voor het vorstenhuis min of meer vreemd zijn. Ook een oorlog is voor hen „dienst Kompenie". Door oordeelkundige samenstelling van een bioscoopprogramma kan hier het nuttige met het aangename worden vereenigd. Evenals de filmdienst bij de oorlogvoerenden in de jaren 1914 1918 door oordeelkundige samenstelling van bioscoopprogramma's zorgde voor voorlichting en ontspanning der gemobiliseerde troe pen, zou ook een filmdienst in Nederlandsch-Indië als nevenfunctie met deze belangrijke taak kunnen worden belast. Na hetgeen in de vorige bladzijden over normaalfilm en smal film werd gezegd, zal het duidelijk zijn, dat het materiaal, dat we het meest geschikt achten voor een militairen filmdienst in Nederlandsch-Indië onder het smalfilmmateriaal moet gezocht worden, met name het smalfilmmatriaal van 16 mm. Nog even willen we de voordeelen van dit materiaal releveeren: 1. Het filmmateriaal is brandvrij. Kostbare voorzorgsmaatregelen bij de vertooning en bij het opleggen van films behoeven dus niet te worden getroffen. 2. Het gebruik van smalfilms vereischt geen inrichting van speciale filmzalen. In elk lokaal, waarin voorzieningen zijn getroffen om het licht af te sluiten, kunnen de films worden vertoond. 3. De tegenwoordige opnametoestellen voor smalfilms van 16 mm. zijn volkomen gelijkwaardig aan de opnameapparaten voor de normaalfilm. 4. De tegenwoordige projectietoestellen voor smalfilms van 16 mm. geven scherpe en heldere beelden als die voor de nor maalfilm. Ze zijn bovendien licht en zeer transporttabel. 5. Bij gebruikmaking van ozaphanfilm zijn de kosten van dupli caatfilms zeer gering, hetgeen het oprichten van filmotheken in verschillende plaatsen mogelijk maakt. 6. Handel en industrie maken langer hoe meer van dit formaat gebruik, waardoor de mogelijkheden blijvend toenemen. 7. De kosten van een filmbedrijf voor smalfilms van 16 mm. be draagt ongeveer 15 van die voor het normaal-filmbedrijf. Slotbeschouwingen. Het is niet wel mogelijk om in een korte bijdrage het gebruik van lichtbeelden bij het onderwijs en alles wat daarmee annex is volledig te behandelen. We hebben daarom gemeend ons te moeten beperken tot een korte bespreking van de meest belangrijke vraagstukken, welke 543

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 25