met dit onderwerp verband houden. Intusschen vleien we ons niet met de verwachting dat met de behandeling dezer vraagstukken de lezer van de groote instructieve waarde van het gebruik van lichtbeelden overtuigd zal zijn. Een juist denkbeeld van de instruc tieve waarde van een filmver tooning krijgt men het best door de vertooning van een goed opgebouwde instructiefilm bij te wonen. Tijdens het samenstellen van deze bijdrage waren wij door toe vallige omstandigheden in de gelegenheid de vertooning van een niet-militaire instructiefilm, nl. een instructiefilm van de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie bij te wonen. Door middel van de film werd hier een kleine bewerking, welke het product met handwerk dient te ondergaan verduidelijkt. Alle handgrepen waren met gebruikmaking van z.g. slow motion opgenomen. De vertooning op het doek van de door slow motion ontlede handeling was beslist duidelijker en begrijpelijker dan het onder richt van den vakman, die de handeling eenige malen achtereen langzaam voordeed. Deze industrieele onderneming werkt vrij veel met instructiefilms. Ook in de Philipsfabrieken is de instructiefilm geen onbekende. Het gebruik van instructiefilms toch in de industrieën is geble ken een enorme besparing te geven op den tijdsduur benoodigd voor de opleiding der werkkrachten. Klagen in ons in hoofdzaak uit beroepsmilitairen bestaande leger de troepenofficieren ook niet over gebrek aan tijd voor een grondige voortgezette opleiding? Bronnen: 1. Gegevens betreffende film en filmdienst, verzameld door A. Th. Boeree, Luit.-Kolonel der artillerie, oud-Voorzitter der Nederlandsche filmcommissie. 2. Het Veerwerk 2e en 3e jaargang, orgaan van de Nederlandsche smalfilmliga. 3. Film für alle. Jaargang 1933 en 1934. BIJLAGE II. Gegevens betreffende den militairen filmdienst in enkele bui- tenlandsche legers. FRANKRIJK. Het centraal orgaan van den militairen filmdienst, de Service Cinématografique de l'armée, bestaat uit 23 Officieren, 2 onder officieren, 12 ongegradueerden en 2 burgerambtenaren. 544

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 26