Het jaarlijksch budget bedraagt frs. 1.000.000: Jaarlijksche productie: 4 a 5 films van 1 uur, d.i. ongeveer 1200 m. normaalfilm. Van elke film worden 15 a 20 afdrukken aangemaakt. Per garnizoen (in groote garnizoenen per regiment) treft men aan een „poste de projection" bestaande uit: een filmzaal, een film archief een laboratorium en een atelier voor herstelling en onder houd van toestellen. De poste de protection verstrekt de films in bruikleen aan den troep. Elk korps of gedetacheerd bataljon beschikt over een pro jectietoestel. In 1930 waren 300 projectietoestellen in gebruik. De films zijn als volgt gegroepeerd: A. Instruction. (13 Infanteriefilms, 8 Artilleriefilms, 14 Geniefilms, 4 Luchtvaartfilms, 2 Cavaleriefilms en 2 films voor alle wapens). B. Education Physique (films op het gebied van gymnastiek, athletiek, sport; totaal 53 films). C. Documentaires (Infanterie, Artillerie, Cavalerie, Genie, Lucht vaart, Geneeskundige dienst, Topografische dienst; totaal 3'8 films). D. Guerre 1914—1918 (63 films). E. Voyages (15 films). F. Hygiëne (18 films). Totaal ongeveer 80.000 m film. BELGIË. Centraal orgaan van den militairen filmdienst: Service Cinématografique de l'Armée Beige (S.C.A.B.). Elk korps heeft zijn eigen filmzaal en een eigen filmarchief, waarin opgenomen de films en lantaarnplaatjes, welke geregeld bij de opleiding worden gebruikt. De overige films (films pittoreques, films coloniaux, films industriels, films relatifs a la campagne 19141918, armes diver- ses, films divers (dus alle in hoofdzaak documentaire films), zijn in beheer bij de S.C.A.B. en kunnen door de korpsen voor vertoo ning worden opgevraagd. In het Belgische leger zijn 77 projectietoestellen in gebruik (een bij elk regiment, detachement of school). Het jaarlijksch budget bedraagt frs, 400.000. De Belgische militaire filmdienst kan een voorbeeld van een zeer goede organisatie van dezen dienst genoemd worden. Het voorschrift „Instruction sur l'emploi des projections fixes et ani- mées pour 1'instruction", geeft waardevolle inlichtingen over het samenstellen van films en de methode van onderwijs bij gebruik van instructiefilms en lantaarnplaatjes. 545

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 27