FRIEDRICH had dus noodgedwongen zijn agressieve houding laten varen, en zat met 44000 man in Landeshut te midden van zijn kantonnementen. De actie beperkte zich voorshands tot tal van handelingen uit den kleinen oorlog, waarvan de meeste succes hadden. Een van de mooiste was wel de inval van Prinz HEINRICH in Bohemen, waar hij tal van Oostenrijksche magazijnen ver brandde (waarde 5 millioen thalers), 3000 gevangenen maakte en 200 rivierschepen vernielde. Bij een andere partijgangersactie van Oostenrijksche zijde, waarbij General Laudohn in Silezië binnenviel, werd hij op behoorlijke wijze tot Trautenau „thuis gebracht" door de Pruisische troepen, die daar voor 't eerst veldartillerie gebruikten. 520 Wel heette in tegenstelling met de belegeringsartillerie de artillerie der veldtroepen (Bataillons-geschütze) reeds veldartillerie, maar de stukken werden daarbij nog door de bedieningsmanschappen getrokken. In zijn Testament Politique van 1752 schrijft de Koning dan ook ,.Pour ce qui concerne les batailles, on dresse les canonniers a charger, „viser et tirer vite des petits canons de campagne, a les trainer a force de „bras avec une célérité égale a la marche de l'infanterie." Blz. 89. In 1758 nu werd een batterij bereden artillerie ontworpen wat wij dus veldartillerie noemen. En deze eerste 4 stukken kwamen voor de eerste maal in werking bij de zoo juist bedoelde actie naar Trautenau op 29 en 30 Juni 1759 welke datum men dus kan nemen voor de geboorte van de veldartillerie. werd geleid door de „Berliner Juden Daniel Itzig, Veitel Ephraim Söhne en Moses Isaac", eene handeling die uiteraard steeds ingrijpender moest worden, zoodat omtrent den „Friedrich d'or" het volgende rijmpje opgang maakte Von auszen schön, von innen schlimm Von auszen Friederich, von innen Ephraim. „Aus Polen, Ungarn und Ruszland allein ziehen ihre findigen Agenten „vor leicht Geld" nach und mehr als 50 Millionen in Gold". Waaruit blijkt, dat de door FRIEDRICH niet bepaaldelijk gewaardeerde Joden toch voor zijne bankzaken onmisbaar waren (Aan eene vergelijking met de Ariër kwesties van het Dritte Reich en zijn Sperrmarken en Sonderkonto's waag ik mij nietmaar wil alleen nog uit FRIEDRICH's Politieke Testament van 1752 iets over de „Juden" citeeren, waaruit moge blijken, dat er zelfs in het Dritte Reich niets nieuws onder de zon is (de Politieke Testamenten zijn in 't Fransch gesteld.) „Testament Politique 1752, blz. 25 „II faut de plus veiller sur les juifs „et les empêcher de se mêler du gros du commerce, empêcher que leur „nombre n'augmente, et a chaque friponnerie qu'ils font, leur Ster leur „privilege d'asile, a cause que rien n'est plus contraire au commerce des „marchands que le négoce illicite que font les juifs." Blz. 31„Les juifs sont de toutes ces sectes la plus dangereuse, a cause „qu'ils font tort au négoce des Chrétiens, et qu'ils sont inutiles a l'Etat. „Nous avons besoin de cette nation pour faire un certain commerce en Po- „logne, mais il faut empêcher que leur nombre n'augmente, et les mettre, „non pas a un certain nombre de families, mais un nombre de têtes, et „resserrer leur commerce, les empêcher de faire des entreprises en gros, „pour qu'ils ne soient que détailleurs.")

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 2