vele ongelukken, aan het oude vast. Omtrent de juistheid dezer berichten kan men zichzelf een oordeel vormen als men weet, dat de thans bestaande handgranaatmodellen reeds in oorlogstijd bestonden. In den oorlog heeft men een heele reeks modellen vervaardigd. Ook na den oorlog heeft men ten dezen niet stil gezeten. Juist het aanmaken van zoo groote verscheidenheid wijst er op, dat men nog niet aan een eindpunt is gekomen. De meeste dezer constructies waren tijdhandgranaten, terwijl ook enkele min of meer ingewikkelde schokconstructies werden geprobeerd. Deze laatste konden zich niet handhaven, doordat deze, in den oorlogstijd min of meer overhaast geconstrueerde, modellen vele weigeringen gaven, terwijl ook bij het werpen on gelukken zijn voorgekomen. Als men de literatuur nagaat, dan heeft het niet ontbroken aan pogingen om een betrouwbare schok- buis te construeeren. Doch meestal faalde de constructie. De schokbuis werd vrijwel uitsluitend zoodanig geconstrueerd, dat, om de granaat in den aanslag te kunnen doen werken deze tijdens de vlucht moest worden gestuurd, opdat de granaat steeds in een bepaalden stand op den grond kwam. Een voorbeeld hiervan vormt de Hollandsche schokhandgranaat (dit is een defensieve granaat). Ook heeft men handgranaten gemaakt met z.g. „Allways"-buizen. Evenals onze handgranaat werkt een dergelijke buis bij alle trefstanden van de granaat. Interessant is voor ons de uitspraak op blz. 120 van het „Textbook of Small arms 1929" handelend over een „Allways"-buis van be paalde constructie, welke principieel eenige gelijkenis heeft met de constructie van het schokmechanisme van onze handgranaat „This fuze is the percussion fuze of the 3 inch mortar bomb, and in the near future will probably be more widely used as a fuze for hand- and riflegrenades" 1). In Frankrijk en België heeft men tegenwoordig slechts tijdhand granaten. In verband met het voorgaande is dit toch niet een uiteindelijke toestand te achten. Zoo heeft men in Frankrijk nog in 1923 een offensieve schokhandgranaat geconstrueerd, waarover men nog al enthousiast was. Het betreft hier de Pétard Offensif percutant Système Lafitte. Dit was een blikken cylinder met afmetingen vrijwel als die van onze handgranaat. Omtrent de wijze 549 De bedoelde buis is onbruikbaar voor offensieve handgranaten, daar de beide toegepaste schokkers van metaal waren en zich bovendien om constructieve redenen moesten bewegen in een metalen huis. De bedoelde gelijkenis moet dan ook zeer ruim worden opgevat, zoodanig, dat deze con structie een prototype zou kunnen zijn van die van onze handgranaat. In werkelijkheid is zij dit evenwel niet. Onze handgranaat heeft een geheel zelfstandige ontwikkelingsgeschiedenis Schrijver stelt er prijs op hieraan toe te voegen, dat het bedoelde boekwerk dateert van 1929, terwijl onze handgranaatconstructie reeds van 192G dateert en sindsdien vrijwel niet werd gewijzigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 31