van werken staan mij geen gegevens ten dienste. De uitwendige vorm en bijzonderheden zijn evenwel gelijk aan de z.g. handbom van 1916 en 1918. Bij deze werd door middel van een slaggewicht (een blikken koker met hagel gevuld) de energie van een gespan nen veer vrijgegeven, waardoor een slagpin in het hoedje werd gedreven. Ook in Denemarken heeft men na den oorlog een offensieve schokhandgranaat geconstrueerd. Ook bij deze werd bij het tref fen de energie van een reeds gespannen veer vrijgegeven. Bij treffen moest door trilling een stalen kogel zijn labiele zitting verlaten, waardoor de gespannen veer haar werk kon verrichten. Het zou te ver voeren critiek te leveren op deze beide con structies. Het doel der vermelding is alleen geweest te doen blij ken, dat de strijd tusschen schokbuis en tijdbuis nog niet ten einde is. Aan de hand van eenige rekenuitkomsten zal in het vol gende o.a. worden nagegaan, welke de redenen zijn voor construc teurs om ondanks de daarmee gepaard gaande moeilijkheden speciaal bij de offensieve handgranaat, steeds weer een schok- constructie te bedenken. De hiermee samenhangende en andere te bespreken vraagstukken zullen als volgt worden ingedeeld 1. Het wezen van de Offensieve Handgranaat. 2. De grootte der lading en de uitwerking. 3. Tijdbuis contra schokbuis. 4. Eenige algemeene beschouwingen en conclusies. 1. Het wezen van de Offensieve Handgranaat. Een offensieve handgranaat is een handgranaat, die ongevaar lijk is voor den ongedekten werper, doch desondanks een groote uitwerking heeft. Als men deze definitie leest, vraagt men zich onwillekeurig af „Op welken minimum afstand mag men de granaat werpen om zelf veilig te zijn De Fransche voorschriften zeggen hieromtrent (dit geldt na tuurlijk de Fransche offensieve handgranaat)dat scherfwerking gewoonlijk tot een 10-tal meters beperkt blijft, terwijl men bij oefeningen er op moet rekenen, dat sommige zwaardere deelen over grootere afstanden worden weggeslingerd. De Duitschers zeggen van hun Stielhandgranate, die een worp verheid van 25 meter heeft, dat er scherfwerking tot ongeveer 20 meter van het springpunt is. Kenschetsend is de volgende uit spraak „Die Stielhandgrante ist deshalb (wegens de worpver heid van 25 meter) für den Werfenden verhaltnismaszig unge- fahrlich". x) 550 (i) ZIMMERLE Waffenlehre. 1927, pag. 140.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 32