De scherf werking der Hollandsche eihandgranaat No. 3 wordt evenals van de Fransche op 10 meter gesteld. Hoewel er dus bij deze offensieve handgranaten inderdaad sprake is van scherfwerking, is toch deze uitwerking zeer klein te noemen de scherven zijn afkomstig van een zeer dunnen 0.3 mm) blikken wand, die zeer fijn moet worden verdeeld. De hoofdwerking der offensieve handgranaten ligt dan ook op ander gebied. Een Fransch voorschriftzegt hiervan „Les effets meur- triers sont assez faibles et leur zone d'action trés réduite le bruit, la fumée et le souffle de l'explosion produisent cependant un effect moral appréciable sur l'ennemi". Het reeds genoemde Engelsche Textbook of Small Arms zegt op pag. 137 „The offensive grenade has a very local and chiefly blast effect; it is thus safe to the thrower when used in the open. It contains a smoke producing explosive mixture". De offensieve handgranaten werken dus vrijwel alleen door de kracht hunner explosie, en men ziet dan ook, dat alle offen sieve handgranaten een veel grootere lading bezitten dan de de fensieve. De Indische Offensieve Handgranaat is eveneens op deze be ginselen gebaseerd. Bij haar constructie werd als volgt gerede neerd. Zal een offensieve handgranaat een behoorlijke uitwerking heb ben, dan moeten alle zware metalen deelen niet alleen zooveel mogelijk worden vermeden, maar hun functie moet, waar mo gelijk, door springstoflichamen worden overgenomen. De uit werking, die in hoofdzaak een moreele moet zijn, zal op deze wijze zoo hoog mogelijk kunnen worden opgevoerd door gemis aan metalen ballast, m.a.w.:het rendement ten opzichte van de voornaamste taak van de offensieve handgranaat wordt zoodoende aanzienlijk vergroot. De scherfwerking kan daarbij een zeer onder geschikte rol spelen, daar van scherfjes, die met het oog op het offensieve karakter van de granaat geen doorslagkracht mogen hebben, in de nabijheid van het springpunt toch ook niet een zoodanige uitwerking is te verwachten, dat de getroffene niet meer aan een onmiddellijk volgend handgemeen zou kunnen deel nemen. Het hoeft na deze uiteenzetting geen verwondering te wekken, dat het antwoord op de hierboven gestelde vraag omtrent den minimum veiligen werpafstand voor de Indische Offensieve Hand granaat een kleinere grens aangeeft. In uiterste gevallen kan men in oorlogstijd onze handgranaat op 4 a 5 meter werpen in vre destijd bij voorkeur niet beneden 15 meter. Schrijver heeft eens het in den aanslag springen van een handgranaat bijgewoond op Instructions du 15 Mars 1919 sur le dressage des Grenadiers pag. 15. 551

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 33