9 meter en eenmaal op 6 meter afstand. De laatste was zeer veel onaangenamer door den hoogeren gasdruk dan de eerste. IVIen moet hierbij in aanmerking nemen, dat de gasdruk afneemt onevenredig snel met het groeien van den afstand. Behalve, dat de veilige werpafstand bij onze handgranaat door haar practisch scherfloos zijn belangrijk kleiner is dan bij andere, is aan deze scherfloosheid nog het nevenvoordeel verbonden, dat in vredestijd, zonder bijzondere dekking onder geïmiteerde oorlogs omstandigheden met scherpe handgranaten kan worden geoefend. De manschappen zullen zoodoende beter vertrouwd raken met hun eigen wapen en bovendien zullen zij moreel minder gevoelig worden voor de aanvalshandgranaten van den vijand. 2. De grootte der lading en de uitwerking. We hebben gezien, dat, teneinde datgene, wat aan de offensieve handgranaat waarde geeft, zoo mogelijk op te voeren, men „slechts" de lading behoeft op te voeren en we willen thans eens op dit punt een vergelijking maken tusschen de ons bekende offen sieve handgranaten. Een blik op de tweede kolom van onderstaande tabel spreekt meer dan een wijdloopige beschouwing. De derde kolom geeft een completeering van de tweede. Zij belicht n.l. de waarde der handgranaatsoorten uit een construc tief oogpunt, welke parallel loopt met de waarde, die de gebruikei er aan hecht. Deze laatste toch zal redeneeren een groot gewicht aan springstof, dus een groote uitwerking, prachtig; maar wat is het gewicht van de ballast, die daartoe moet worden medegevoeid. M.a.w. wat is het rendement van de granaat Onder rendement moet men dan verstaan het percentage van het totale handgranaat gewicht, dat uit springstof bestaat. Voor deze percentages is in de tabel de kolom 3 ingericht. Voorts is de tabel nog uitgebreid met een kolom, die speciaal voor een offensieve handgranaat van belang is, nl. het gewicht aan metalen deelen. Soort der of' Gewicht fensieve hand- van de granaat lading (gr.) Rendement Gewicht Totale der metalen gewicht deelen (gr.) (gr.) 1 2 3 4 5 Fransche (Belgische) O. F 125 275 Duitsche Stielhand- granate 200 20 1000 552 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 34