Soort der of fensieve hand granaat Gewicht van de lading (gr.) Rendement (7.) Gewicht der metalen deelen (gr.) Totale gewicht (gr.) 1 2 3 4 5 Hollandsche eihandgranaat nr. 3 125 56 95 225 de Lafitte schokhand- granaat 250 (max.) 56 (max.) 200 450 Indische schokgranaat 335 70 45 480 Bij deze gegevens moet worden opgemerkt, dat de verschillende rendementen der Fransche O. F. granaat toe te schrijven zijn aan het gebruik van verschillende springstoffen, met verschillend S. G. Voorts dient men in beschouwing te nemen, dat de Fransche en Hollandsche granaat poedervormige springstof hebben, waarvan uiteraard de detonatie niet zoo hoog oploopt als bij geperste of gegoten lading, zooals bij onze Offensieve Handgranaat, terwijl er ook nog verschil in kracht is tusschen de in Frankrijk toegepaste springstof en het door ons gebruikte trotyl. Voorts lette men op het verschijnsel, dat vergrooting van het totale gewicht bij de pétard Lafitte geen vergrooting van het rendement heeft veroorzaakt, een en ander waarschijnlijk als ge volg van de omstandigheid, dat de schokinrichting veel zwaarder weegt dan de tijdinrichting bv. der gewone O. F. granaat. De effectiviteit van de lading ten opzichte van den knal en den gasdruk laat zich niet zoo gemakkelijk direct meten als haar ge wicht. Wanneer we evenwel de vernielende werking, die de sprin gende handgranaat op haar omgeving uitoefent, als maatstaf nemen voor knal en gasdruk, dan kunnen we toch gemakkelijk en ook voldoende zuiver verschillende soorten handgranaten met elkaar vergelijken. Daartoe is het nuttig de proef zoodanig in te richten, dat tevens een indruk wordt verkregen van de waarde der handgranaat tegen praktisch voorkomende doode doelen. De hiertoe gehouden proeven laten zich het beste beschrijven aan de hand der afgedruk te foto's. Op foto 1 A ziet men de situatie van een al klassiek geworden proef, waarbij de offensieve handgranaat valt op een houten balk je van ongeveer 15 cm vierkante doorsnede. De foto's 1 B en 1 C geven de uitwerking weer, respectievelijk op «en rasamala houten balkje en op een van djatihout. Duidelijk 553

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 35