ziet men de vernieling, die is uitgegaan van de plaats waar de handgranaat terecht kwam. De uitwerking is op deze houten balk jes, zooals bij open detonatie's altijd het geval is, zeer plaatselijk; op de foto's is dit daaraan te zien, dat de beide houten jukken,, van zwakke constructie, waarover het balkje voor de proef was gelegd, vrijwel ongedeerd gebleven zijn. De balk wordt dus a.h.w. tegen zijn eigen gewicht in doorgehakt en verder verbrijzeld; de ondersteuning lijdt er vrijwel niet onder. Voor het tot stand brengen van vernielingen houde men hiermede dus rekening. Van belang is ook nog het verschil in uitwerking op den rasamala houten balk en den djatihouten balk. De laatste houtsoort is blijk baar minder tegen dergelijke geweldproeven bestand. Op de foto's II A en II B is ter vergelijking de springproef vastgelegd van een Hollandsche eihandgranaat No. 3 op een djati houten balkje van gelijke afmetingen als bij de eerst beschreven proeven. Foto II A geeft de proefsituatie weer; de handgranaat werd op den balk vastgebonden en ontstoken met een stuk Bick- ford vuurkoord. Foto II B geeft de uitwerking weer: behalve een ondiepe scheur is er slechts een oppervlakkige verwonding te constateeren op de plaats waar de granaat heeft gelegen. Foto III heeft betrekking op een serie van vier springproeven. Ditmaal werd een ijzeren plaat (180 X 100 X 0.7 cm) als proef object gebruikt, en wel op twee manieren, nl.: Ie. de plaat geheel liggend op den grond, dus geheel ondersteund en 2e. de plaat gesteund op twee balkjes ongeveer een meter van elkaar verwijderd. Bij beide ondersteuningsmanieren werden twee handgranaten beproefd en wel vergelijkend met elkaar een Hollandsche ei- handgranaat en een Indische Offensieve Handgranaat. Het g'roote verschil spreekt het beste uit de proef, waarbij de plaat op de balkjes werd ondersteund, aangezien de Offensieve Handgranaat daarbij een groot gat in de plaat sloeg en de Hollandsche ei hand granaat slechts een ondiep, op een foto nauwelijks zichtbaar, kuiltje maakt. Ook als de plaat op den grond ligt is het verschil groot. De gegevens over de proef zijn verzameld in onderstaande tabel. Plaatdikte 6 mm. Materiaalplaat ijzer. Y. plaat op den grond ondersteund. Y. plaat op 2 balkjes 1 meter van elkaar verwijderd. diameter deuk (cm) inhoud deuk (cm3) diameter deuk (cm) inhoud deuk (cm3) Offensieve Hand granaat. 34 1280 34 gat 14 X 24 cm ei-handgraat No. 3 13 72 15 120 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 36